۵ ویژگی دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل IOS  که بعداز پاییز امسال کنار گذاشته خواهند شد


Apple


شرکت اپل هر ساله سیستم عامل محصولات آیپد ، آیفون و آیپاد خود را با امکانات و ویژگی های جدیدتر به روز رسانی می کند که شاید برخی از این ویژگی ها در هنگام معرفی گوشی ها رسانه ای نشوند اما نقش بسیاری در استفاده کاربران ایفا میکنند.اما با جدیدتر شدن دستگاه ها برخی از ویژگی های سیستم های نسل قبلی از رده خارج می شوند.

۱ – چیپ A5

a5chip

سال ۲۰۱۱ اپل از نسل دوم آیپد خود به نام IPad 2  پرده برداری کرد که نه تنها از طراحی بهتری برخوردار بود بلکه از پردازشگر A5 بهره میبرد که اولین پردازنده دو هسته ای استفاده شده برای سیستمهای موبایلی این شرکت بود و بعد از آن در گوشی آیفون ۴S  هم استفاده شد.

عمر این پردازشگر کمی طولانی بود چرا که اپل از آن در محصولات دیگر خود چون نسل اول IPad mini  و نسل سوم Apple Tv  و نسل پنجم IPod  هم بهره برد.

در حال حاضر تنها محصول در حال فروش اپل که از این پردازشگر بهره می برد آیفون ۴S  می باشد که احتمالاً طبق رسم همیشگی این شرکت بعد از معرفی آیفون ۶ عرضه آن پایان می یابد و

احتمالاً با ارائه نسل جدید آیپد هم این چیپ از خطوط تولید شرکت کنار گذاشته خواهد شد.

در زمان عرضه آیفون ۵ که نمایشگر بزرگتری داشت ، آیپاد تولید شده آن زمان هم به نمایشگر بزرگتری مجهز شد ، حال انتظار میرود این رویه در مورد محصولات امسال هم اجرا شود.

۲ – رابط  ۳۰ پینی

Lightning-vs.-30-PIN

سمت چپ رابط لایتنینگ و سمت راست رابط باستانی ۳۰ پینی قرار دارد که رابط آیپاد هم نامیده میشد

آیپاد نسل سوم که در سال ۲۰۰۳ عرضه شد همراه خود رابط ۳۰ پینی مشهور را هم روانه بازار کرد این رابط دارای امکانات بسیاری چون اتصال USB  ، FireWire  و برخی قابلیت های کنترلی را بود . حتی سال ۲۰۰۷ که آیفون عرضه شد از این روش اتصال استفاده میکرد اما سال  ۲۰۱۲ اتصال Lightning  برای آینده و ساخت دستگاه های باریکتر و سبکتر طراحی شد.

در حال حاضر تنها محصول تولید شده ی اپل که از رابط باستانی این شرکت استفاده می کند آیفون  ۴S می باشد و آن احتمالاً تا ماه بعد خواهد مرد . آیپاد کلاسیک هم دیگر به تاریخ پیوسته است.

۳ – کنار گذاشته شدن نمایشگر های فاقد رتینا

Engadget-iPhone4-vs-3gs-screen-500x334

نمایشگر رتینای آیفون ۴ در قیاس با آیفون ۳GS   غیر رتینایی

استیو جابز در مراسم رونمایی آیفون در سال ۲۰۰۷ ، برای نمایشگر این گوشی از دو صفت زیبا و بزرگ استفاده کرد که گرچه بعد از آن خود اپل و سایر شرکت های تولید کننده گوشی از نمایشگر های بزرگتر و با رزولوشن بالاتر استفاده کردند.

هم زمان با ارئه آیپد نسل سوم اپل از تکنولوژی رتینا در نمایشگر ها خود استفاده کرد، با وجود اینکه ۲ سال است که اپل هیچ دستگاه غیر رتینایی نفروخته اما هنوز آیپد مینی در نسخه غیر رتینایی عرضه می شود. نسل اول و دوم آیپد مینی در جزییات فنی مشابه هم هستند اما در نسل دومی از نمایشگر های رتینا استفاده شده است. امسال هم اپل قصد دارد تا آیپد مینی جدیدی با نمایشگر رتینا تولید کند اما به احتمال زیاد آیپد مینی نسل اول همانطور که آیپد نسل دوم مدت زیادی در چرخه فروش حضور داشت همچنان باقی بماند .

۴ – دستگاه های فاقد  LTE

how-to-Disable-Enable-3G-iPhone-4S

خاطرتون هست زمانی که ۳G  پر سرعت ترین امکان ارتباطی بود؟!

با پیشرفت سرعت پردازش آیفون ، اپل تلاش کرد تا قدرت دریافت سیگنال های ارتباطی گوشی های خود را نیز افزایش دهد. آنتن دوگانه آیفون ۴S  سرعت اتصال بسیار بالاتری نسبت به مدل ۳GS  با همین تکنولوژی ارتباطی بود تا اینکه امکان ارتباط LTE  از گوشی آیفون ۵ به بعد میسر شد.

۵ – سیم کارت های میکرو

Micro-vs.-Nano-SIM

سمت چپ میکرو سیم کارت و سمت راست سیم کارت نانو قرار دارد

هنگام عرضه آیفون ۴S  این گوشی در زمره گوشی های باریک زمان خود جای گرفت و شاید یکی از دلایل مهم این موضوع کوچک شدن فضای اشغال شده توسط سیم کارت های نسل قبلی بود.امروزه شاید خیلی از افراد میکرو سیم کارت ها را فراموش کرده باشند اما هنوز آیفون ۴S  و آیپد نسل چهارم از این سیم کارت پشتیبانی میکنند

آیا شما تکنولوژی ها دیگری را هم می شناسید که قرار است از رده خارج شوند؟

(2)(0)
به اشتراک گذاری نوشته: