با ۱۰ دانشمند دیوانه جهان آشنا شوید


4376553184_a40a8d9055_z ps


خیلی ها دنیای علم رو دوست دارند ولی گاه افرادی پیدا میشوند که کارهایی فراتر از دانشمند بودن از آن ها سر میزند

خیلی از مردان علم گاهی برای اثبات گفته ی خود دست به کارهایی زده اند که خلاف روش های آکادمیک علمیست.گاهی این روش ها حتی سادیسمی و باور نکردنی می باشند.

۱ – Barry Marshall

با وجود اینکه گفته می شد باکتری شانس زنده ماندن در معده را ندارد ، این دکتر استرالیایی الاصل ادعا می کرد که زخم معده به علت وجود باکتری هایی در معده هستند . بعد از بررسی هایی که بر روی بیماران مبتلا به زخم معده خود داشت متوجه شد که آن ها پس از درمان با آنتی بیوتیک کاملاً بهبود یافته اند، اما جامعه پزشکی ادعای وی را قبول نکردند . او هم برای اثبات ادعای خود مایع حاوی باکتری را نوشید و توانست به قیمت بیمار شدن خود تئوری اش را اثبات کند که بعداً به کمک آنتی بیوتیک بهبود یافت و جایزه نوبل را از آن خود کرد.

 

 

mad-scientists-01-0314-lgn ps

 

 

 

۲ – Werner Forssmann

در سال ۱۹۲۹ عمل بر روی قلب انسان هنوز در مراحل اولیه پیدایش بود و پزشکان در صدد درمان بیماران قلبی خود بودند ، این دانشمند ایده ای مطرح کرد که اگر لوله ی باریک و تو خالی از رگ بیمار عبور کند به قلب او می رسد.همکاران آلمانی وی این تئوری را کاملاً غلط خواندند و او هم برای اثبات این موضوع ، بر روی خودش آزمایش کرد .پرستارش به او پیشنهاد داد تا اگر این عمل را بر روی وی انجام دهد تمام ابزار استرلیزه این آزمایش را برایش محیا خواهد کرد.ورنر هم پذیرفت ، بعد از بیهوش کردن پرستار دستش را برید و خود به سختی این لوله را به قلبش وارد کرد و پس از موفقیت در حالی که هنوز نفس می کشید لنگان برای اثبای موفقیتش خود را به اتاق اشعه ایکس همکارانش رساند.او پس از اینکه تعهد داد تا دیگر پرستاری را بیهوش نکند و بر روی خود عملی آزمایش نکند برنده جایزه نوبل شد.

 

 

mad-scientists-02-0314-lgn ps

 

 

 

۳ – Stubbins Ffirth

این دانشجوی پزشکی در سال ۱۷۹۳ درست زمانی که تب زرد به شدت فراگیر شده بود برای اثبات اینکه این بیماری مصری نیست تلاش بسیاری کرد. او چرک آلوده ای از این بیماری را به چشم ها و زخم باز بدن خود مالید تا گفته ی خود را اثبات کند. پس از بررسی نمونه خون خود و مقایسه با بیماران مبتلا به بیماری مالاریا متوجه شد که سالم مانده است.اما مالاریا بیماری شدیداً مسری می باشد او چرا سالم ماند؟ برخی بر این باورند که نمونه آلودگی و چرکی که وی بر روی خود آزمایش کرده احتمالاً مربوط به بیمارانی بوده که در مرحله ی سرایت نشدن بوده اند و یا وی نمونه آلوده را به صورت مستقیم به خون خود تزریق نکرده بوده.

 

 

800px-Anopheles_stephensi

 

 

 

۴ – Thor Heyerdahl

او را ایندیانا جونز نروژی نام گدذاری کرده اند. وی که بیشتر یک ماجراجو بود ،علم هایی چون جغرافی ، گیاه شناسی و زیست شناسی را هم مطالعه می کرد. پس از اینکه فهمید در گذشته مردم برای گذر از دریاها و دادوستد ، از قایق های ساخته شده از چوبه نیشکر استفاده میکردند ، در سال ۱۹۴۷ تیمی را جمع کرد و قایقی از جنس نیشکر های خم شده ساخت و ۱۰۱ روز بعدی را تمام فاصله ۴۳۰۰ مایلی اقیانوس آرام را برای اثبات تحقق این ایده طی کرد.

 

 

mad-scientists-04-0314-lgn ps

 

 

 

۵ – Tycho Brahe

ریاضی دان و منجم برجسته دانمارکی ، هیچگاه تحمل شنیدن نظر مخالف تئوری های خود را نداشت و زود از کوره در می رفت ، سال ۱۹۵۶  در یک مهمانی یکی از افراد در اشتباهی بزرگ با وی مخالفت کرد و دعوا به یک دوئل شمشیر بازی تبدیل شد ، براهه که ریاضی دان توانایی بود ، اصلاً تخصصی در شمشیر بازی نداشت و در اثر ضربه ی حریف جلوی بینی اش قطع شد.او بعد از این دست از کار نکشید و باقی عمرش را با دماغ آهنی به انجام مطالعات بیشتری سپری کرد.

 

 

 

mad-scientists-05-0314-lgn ps

 

 

 

۶ – August Bier

یک جراحی خوب نیازمند بیهوشی موفق می باشد. بیر یک پزشک آلمانی بودکه در سال ۱۸۹۸ ایده ای داشت که طی آن با تزریق کوکایین به ناحیه مورد نظر ، نیازی نبود که بیمار به طور کامل بیهوش شود . او از دستیارش خواست تا به ستون فقراتش کوکایین تزریق کند اما وی که ترسیده بود قبول کرد که بیر به او تزریق کند. وقتی که پاهای دستیارش بی حس شد شروع به ضربه زدن و سوزاندن پوست کرد تا آزمایش خود را تایید کند،حتی با چکش استخوان ها پای وی را شکست.گرچه در آخر یک دستیار خوب را از دست داد اما نامش را به عنوان پدر بیهوشی سادیسمی به جهان معرفی کرد.

 

 

awake_1_600 ps

 

 

 

۷ – Sir Henry Head

متخصص اعصاب انگلیسی همیشه به دنبال درک نحوه عملکرد درد بر روی اعصاب انسان بود. وی پس از سپری کردن زمان زیادی برای مصاحبه با بیماران آسیب دیده عصبی خود ، تصمیم گرفت تا با برداشتن ناحیه ای از مرکز اصلی درک عصب بدنش ، نتایج تاثیرات درد را ثبت کند که در آخر وی کاندیدای دریافت چندین جایزه نوبل گردید.

 

 

ps

 

 

 

۸ – George Stratton

این روانشناس آمریکایی برای اثبات اینکه مغز انسان قابلیت تطابق با هر محیطی را دارد به مدت یک هفته به کمک لنز های وارونه کننده تصویر زندگی کرد.

او تا روز چهارم همه چیز را بالا پایین میدید و دچار سردرگمی و گیجی شده بود.اما در روز پنجم کم کم تصاویر به شکل صحیح توسط مغزش تحلیل شد و تا روز هشتم دیگر در دید بالا و پایینی محیط هیچ مشکلی نداشت.وقتی عینک را برداشت توانایی تشخیص راست از چپ خود را از دست داده بود تا اینکه بعد از چند روز دوباره به حالت قبلی بازگشت او اثبات کرد که مغز انسان می تواند درک خود را با محیط اطراف تطابق دهد.

 

 

080513_eye_level-788220 ps

 

 

 

۹- Elsie Widdowson

در زمان جنگ جهانی دوم ، به دلیل کم بودن آذوقه های جنگی بسیاری نگران مرگ از شدت گرسنگی بودند . الزی که شیمی دان و تغذیه شناس بود برای اینکه حداقل مواد لازم برای زنده ماندن انسان را بدست آورد تصمیم گرفت با نخوردن و تنها رژیم کلم ، نان و سیب زمینی برای چند ماه اثبات کند که این میزان کم غذا برای تمامی شیوه های زندگی کافی خواهد بود.او حتی شروع به کوه نوردی و پیاده روی های دشوار کرد که در نهایت نتایج این آزمایشات وی توسط انجمن رژیم بریتانیا استفاده گردید.

 

 

mad-scientists-09-0314-lgn ps

 

 

 

۱۰ – Kevin Warwick

کوین وارویک دانشمند و پروفسور علوم سایبری انگلستان ، علاقه ی بسیاری به روبات ها دارد . او به تصور اینکه تحقیقات روباتیک در حال شکست می باشد تصمیم گرفت خود را به یک سایبورگ (ترکیبی از انسان و ربات) در آورد.او ابتدا در سال  ۱۹۹۸ یک چیپ آر اف آیدی را در بازویش قرار داد ،این چیپ می توانست چراغ ها را روشن کند ، با کامپیوتر ها در ارتباط باشد و یا درهای برقی را باز کند ، اما سال ۲۰۰۲ به کلی ربات شد،او با شجاعت تمام خواست سیستم اعصابش را با سیستم عصبی کامپیوتر یکی کند،او حتی خواست احساساتش را از طریق جریان الکتریکی مدار ها به سایبورگ دیگر که همسرش بود منتقل کند.

این اعمال شاید یک فاجعه به نظر بیایند ولی افرادی مثل وارویک به ما ثابت می کنند که آزمایشات ، دشوار ، پر مخاطره و بی رحم هستند با این حال همیشه داشمندانی پیدا میشوند که برای اثبات تئوری های خود دست به هر کاری بزند .

 

 

mad-scientists-10-0314-lgn ps


 

(3)(0)