چهار تغییر کلیدی تیم کوک در اپل


tt-tim-cook-jobs-illo-2011


وقتی که استیو جابز در ۲۴ آگوست ۲۰۱۱ از مدیریت اپل کناره گیری کرد ، با وجود سود دهی‌ها و موفقیت های اپل تا آن زمان ، بسیاری نگران آینده‌ی این کمپانی شدند. همه ی مردم ابزار هایی چون آیپد ، آیفون و آیپاد را محصول ذهن خلاق و هوشمند جابز می دانستند و حتی در خواب هم تصور نمی کردند که اپل با رهبری تیم کوک همچنان در اوج بماند. سه سال از مدیریت کوک میگذرد و او به تمام نگرانی ها پایان داده و سهامداران اپل سود دهی بی سابقه این شرکت  را مدیون تصمیمات او هستند. اما رمز موفقیت تیم‌ کوک چیست؟ در ادامه‌ی مطلب باما همراه باشید.

۱ – بازار کشور چین

جابز در زمان ریاست اپل هیچگاه به چین سفر نکرد ، آن زمان این کار بر عهده تیم کوک بود که مدیر عملیاتی اپل بود. بعد از رسیدن به مدیرعاملی این سفرها قطع نشدند و تیم کوک، در ملاقات هایی با سران و مقامات چینی و بستن قرارداد با شرکت‌های مخابراتی این کشور ، چین را به پر رشدترین بازار اپل تبدیل کرد و تا به حال پس از یک سال از گذشت این قرارداد مبلغ ۵.۹ میلیارد دلار سود را برای اپل رقم زده.

۲ – نجومی کردن سود شرکت به کمک باز خرید سهام اپل

با وجود اندوخته ۱۶۰ میلیارد دلاری اپل، سرمایه گذاران همیشه انتظار سود دهی بیشتری دارند. جابز به سیاست بازخرید سهام های فروخته شده اپل اعتقادی نداشت اما کوک با بازخرید ۹۰ میلیارد  دلاری سهام علاوه بر راحت شدن از دست سرمایه گذاران خارجی ، درآمد سالانه شرکت را به شدت افزایش داد به طوری که امسال این سود دهی از بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۲ هم بیشتر بود .

۳ – ایجاد تنوع در محصولات شرکت

تیم کوک توانست با عرضه کردن محصولات ارزان تری چون iPhone 5C  و iPad Mini در کنار عرضه محصولات گران‌قیمت و قدرتمند سابق ، علاوه بر افزایش قابل توجه آیپد‌ و آیفون، عطش خریداران برای خرید مصولات پر قدرت تر و لوکس تر را نیز بیشتر کند.

۴- گسترش قلمرو اپل با خرید و تصاحب شرکت های بیشتر

اپل در زمان ریاست جابز چند شرکت خریداری کرده بود که بیشتر کمپانی های کوچکی بودند اما تیم کوک از زمان ریاست خود تا به حال ۲۳ شرکت رو از آن خود کرده که مهمترین آن کمپانی بیتس بود که به ارزش ۳ بیلیون دلار به اپل پیوست.حتی این اواخر اعلام شد که به منظور ارائه برنامه های ویژه تر به کاربران اپل ، این شرکت با وجود انتقام های گذشته با شرکت IBM  همکاری خواهد کرد.

جمله‌ی معروفی در مورد مدیرعامل‌های اپل وجود دارد: استیو جابز مدیر زمانِ جنگ و تیم کوک مدیرِ دوران صلح است. اپل به کمک نبوغ، خلاقیت و آینده نگری بی بدیل استیو جابز تبدیل به ارزشمندترین شرکت دنیا شد و با بینش عمیق تیم کوک در زمینه‌های اجرایی و تحت مدیریت او، این عنوان را برای خودش تثبیت کرد. شما شیوه مدیریتی کدام‌یک را درست‌تر میدانید؟ تیم کوک یا استیو جابز؟

(2)(0)
به اشتراک گذاری نوشته: