واقعیت مجازی در واقعیت حقیقی


۰۷۲۹۶۱۵

در حالی که دستگاه‌هایی مانند Oculus Rift و Project Morpheus سونی ، توجه مردم را به واقعیت مجازی جلب کرده‌اند به سادگی می‌توان نتیجه‌گیری کرد که آینده‌ی واقعیت مجازی به دنیای بازی‌ها وابسته باشد اما این پیش‌بینی چندان صحیح نیست. این مبحث بسیار گسترده است و ممکن است بتواند به طور همزمان ده مقوله‌ی مختلف را شامل شود. آینده‌ی واقعیت مجازی را می‌توان با گذشته‌ی اینترنت مقایسه کرد: اوایل هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد که این تکنولوژی تا این حد فراگیر شود؛ اما حالا راه خود را به تمام جنبه‌های زندگی ما باز کرده است.

ایده‌ها و نظرات کارآفرینان فعال در این زمینه، درباره‌ی چگونگی استفاده از واقعیت مجازی بسیار متفاوت است. دوربین سه بعدی کمپانی Matterport جهان فیزیکی را ثبت کرده و آن را به مجازی تبدیل می‌کند، در Linden Lab و Second Life قصد دارند پلت‌فرمی را برای ایجاد تجربیات جدید در فضاهای مجازی خلق کنند. اما گاهی رویاها حتی از این نیز فراتر می‌روند: پروژه‌هایی مانند «تجربه‌ی تعویض جنسیت» در واقعیت مجازی می‌تواند به انسان‌ها کمک کند یکدیگر را بهتر درک کنند. Marte Roel که تلاش دارد این ایده را محقق کند، می‌گوید: «اگر بتوانید طرف مقابل را بهتر درک کنید، می‌توانید خودتون رو هم بهتر درک کنید. ما قصد داریم این تکنولوژی رو حتی برای حل مناقشات بین اعضای سازمان ملل و دیگر افراد کلیدی هم استفاده کنیم». با وجود تفاوت‌های میان ایده‌های شرکت‌هایی که در زمینه‌ی گسترش واقعیت مجازی فعال هستند، هیچ یک از این شرکت‌ها ادعا نمی‌کنند که «هدف غایی» این تکنولوژی را پیدا کرده‌اند چرا که پتانسیل‌های واقعیت مجازی بسیار بیشتر از آن است که به یک استفاده‌ی اصلی محدود شود. یکی از توسعه دهندگان این تکنولوژی می‌گوید: «وقتی کسی می‌پرسد «بهترین اَپ کدومه؟» جواب اینه که قراره «بهترین اَپ‌های» زیادی داشته باشیم. من واقعیت مجازی رو به عنوان یک پدیده‌ی خطی می‌بینم که میشه تقریباً در همه زمینه‌ها ازش استفاده کرد»

 

[KGVID poster=”http://www.knowche.ir/wp-content/uploads/2014/11/Joint-Item14_thumb15.jpg” width=”640″ height=”360″ downloadlink=”true”]http://www.knowche.ir/wp-content/uploads/2014/11/Joint-Item14.m4v[/KGVID] 

 

(1)(0)

ارسال نظر

*