HI-SEAS، شبیه ساز زندگی در مریخ


qq_marshabitat_f


هاوایی میتواند مقصد بعدی کسانی باشد که همیشه دوست داشتند به مریخ سفر کنند. جایی که ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا در مائونا لوا، پایگاهی به شکل یک گنبد ژئودزیک ساخته شده تا در آن وضعیت روانی افراد و تکنولوژی‌های مورد نیاز برای رفتن به جایی که تا کنون هیچ انسانی قدم نگذاشته را آزمایش کنند.

این مرکز در سال ۲۰۱۳  میزبان یک دوره‌ی چهار ماهه از پروژه‌ی HI-SEAS ناسا (پروژه‌ی شبیه‌سازی فضا و آمادگی اکتشاف در آن ) بود. اکتبر امسال هم یک ماموریت هشت ماهه دیگر شبیه ساز مریخ آغاز میشود . فشارهای روحی و روانی این اقامت هشت ماهه در مریخ مصنوعی، غیرقابل تصور است و سیستم باید طوری طراحی میشد که افراد پس از ماموریتشان، در سلامت جسمی و روانی باشند. اما راه دور نگه داشتن داوطلبان از جنون مطلق چیست؟ پاسخ وینسنت پل پانتو، طراح پایگاه این است: "ایجادِ این حس که افراد فضای کافی برای حرکت دارند." حتی در فضا هم به فضای بیشتری نیاز داریم! در ادامه با ما همراه باشید تا با چندتا از امکانات این پایگاه شبیه ساز فضایی آشنا شویم. 

"واژه‌ی ژئودزیک از ژئودزی ٬ دانش اندازه‌گیری اندازه و شکل زمین برگرفته شده است.در ابتدا٬ منظور از یک ژئودزیک ٬ کوتاه‌ترین مسیر بین دو نقطه روی سطح زمین ٬ یعنی قسمتی از یک دایره‌ی عظمیه بود.اما بعدها از این واژه تعمیم داده شد تا اندازه‌گیری‌ها در فضاهای ریاضیاتی عمومی‌تری را نیز شامل شود. برای مثال در نظریه گراف می‌توان از ژئودزیک بین دو رأس از یک گراف صحبت کرد." -ویکیپدیا

سیستم تامین انرژی: برای تامین نیرو و شارژ باتری‌های پایگاه از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌شود و اگر سطح انرژی به زیر پنج درصد برسد، یک سیستم سوخت هیدروژنی به کار می‌افتد.
کارگاه‌ها و محفظه‌های فشار: خدمه می‌توانند از پرینترهای سه بعدی برای ساختن وسائل مورد نیازشان از سنجاق سر گرفته تا قطعات یدکی و هر چیز دیگری که در زمین جا گذاشته‌اند استفاده کنند. این محدوده همچنین به عنوان راه ورود به بخش خارجی نیز استفاده می‌شود، جایی که در آن فشار هوای داخل کابین را قبل و بعد از هر پرواز کم و زیاد می‌کنند.
دستشویی‌های بازیافت کننده: مدفوع بازیافت شده از یک ماموریت (فاقد پاتوژن‌) می‌تواند غذای گیاهان ماموریت بعدی باشد!
اتاق‌های خواب: شش اتاق ویژه که یک تشک، یک میز تحریر و یک صندلی دارند و به شکل اسلایس‌های پیتزا قرار گرفته‌اند. لباس‌های افراد هم زیر تخت خواب که در بخش پهن اسلایس قرار گرفته نگهداری می‌شوند. دنج‌تر از این نمیشه!
باشگاه ورزشی: همه‌ی افراد در طول شیفت‌هایشان با ویدئوهای تمرینی ورزش می‌کنند. دیگر فعالیت‌های ورزشی عبارتند از توپ‌بازی و والیبال با بادکنک!
ارتباطات: بیست و چهار دقیقه طول می‌کشد تا فوتون‌ها از مریخ به زمین برسند پس افراد خدمه از آدرس‌های ایمیل مخصوص ناسا با تاخیر غیرواقعی و دسترسی به شبکه‌ای ساخته شده از اطلاعات ذخیره شده و صفحات نانودینامیک برخوردارند.
سقف‌های بلند: قطر این گنبد به یازده متر می‌رسد، محوطه‌ای حدود ۹۳ متر مربع دارد و طبقه‌ی دوم آن محیطی است شبیه به یک اتاق زیرشیروانی. اگر افراد مدت زیادی را در محیط بسته بگذرانند، به نظرشان می‌رسد که فضا به مرور زمان کوچک‌تر می‌شود و به همین دلیل وجود سقف‌های بلند یک مسئله‌ی حیاتی است.

منبع: Wired


 

(0)(0)

ارسال نظر

*