امسال یک ثانیه بیشتر زندگی کنید!


leap_second_NASA


امسال یک ثانیه از سال ۲۰۱۴ طولانی‌تر خواهد بود! دانشمندان اعلام کرده‌اند که امسال (تقریباً مثل سال‌های کبیسه) در ساعت ۱۱:۵۹:۵۹ یک ثانیه به انتهای روز ۳۰ ژوئن اضافه خواهد شد، به این معنا که چون زمین کمی آرام‌تر از ساعت‌های خیلی خیلی دقیق اتمی در مدار خود حرکت می‌کند و ممکن است همه چیز به هم بریزد برای در پایان روز ۳۰ ژوئن ساعت ۱۱:۵۹:۶۰ را شاهد خواهیم بود. در حقیقت ساعت‌های اتمی ثابت هستند اما سرعت چرخش زمین روزانه حدود دوهزارم ثانیه کم‌تر می‌شود به همین دلیل به جای ۸۶۴۰۰ ثانیه، ۸۶۴۰۱ خواهیم داشت.

این اتفاق چندان هم جدید و بی‌سابقه نیست، این بیست و ششمین بار است که از سال ۱۹۷۲ تا به امروز ثانیه‌ی اضافه‌ی داشته‌ایم و آخرین بار هم در سال ۲۰۱۲ بوده اما متاسفانه در آن زمان همه چیز طبق برنامه پیش نرفت و بعضی وب‌سایت‌های پرکاربر مثل Reddit، LinkedIn، Gizmodo و FourSquare از دسترس خارج شدند. دلیل این مشکلات این بود که شبکه‌ها خود را با ساعت اتمی جهانی هماهنگ می‌کنند و وقتی ثانیه‌ای تکرار شود، کامپیوتر فکر می‌کند اتفاق بدی افتاده و همه چیز به هم می‌ریزد.
 

۲۴۷۴۸۷۱F00000578-2899070-image-a-39_1420560223334

اما امسال گوگل تکنیکی را ابداع کرده که قرار است این مشکل را برطرف کند گرچه عده‌ای هنوز هم نگران هستند. البته نگرانی‌هایی هم وجود دارد که اگر تعداد این ثانیه‌ها زیاد شود ممکن است دقت ساعت استاندارد گرینویچ را هم تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر تعداد این ثانیه‌ها آن قدر بالا رود که به دقیقه یا ساعت‌های اضافه تبدیل شود، اضافه کردن آن به زمان جهانی عملاً امکان‌پذیر نیست.

اما سئوال مهم تر این است که شما می‌خواهید در این یک ثانیه‌ی اضافه چه کار کنید؟!


 

(1)(0)

1 نظر برای «امسال یک ثانیه بیشتر زندگی کنید!»

ارسال نظر

*