یاد خدا باعث می‌شود آسان‌تر ریسک کنید


god-660x330


طبق تحقیقاتی که اخیراً در دانشگاه استفورد انجام شده، افرادی که بیشتر به خدا فکر می‌کنند بیشتر در زندگیشان ریسک می‌کنند چرا که معتقدند پروردگار آن‌ها را در برابر نتایج منفی و خطرات احتمالی محافظت خواهد کرد؛ در حالی که تا پیش از این تصور می‌شد فکر کردن به خدا موجب می‌شود افراد از ریسک و کارهای پرخطر دوری کنند.

لغت «خدا» و دیگر کلماتی که به همین معنا هستند در زمره‌ی پرکاربردترین لغت‌ها هستند و روزانه بیشتر از هر کلمه‌ی دیگری به چشم می‌خورند: روی در و دیوارها یا پشت ماشین‌ها همه ممکن است شعارها یا جملاتی نوشته شده باشد که افراد را به یاد خدا دعوت کند یا به هر نحو یا صورت دیگری از نام خدا استفاده شده باشد.

بررسی‌های گذشته نشان داده بودند که فعالیت‌های مذهبی موجب کاهش تمایل افراد به کارهایی می‌شوند که نیاز به ریسک کردن دارند مانند قمار؛ اما قمار عملی است دارای بار اجتماعی و اخلاقی منفی. در بررسی جدید تصور شد که اگر عامل بار منفی اخلاقی و اجتماعی را از عمل مورد نظر حذف کنیم، آن‌گاه به یاد خدا بودن ممکن است اثر متفاوتی بر ریسک کردن داشته باشد چرا که افراد مؤمن، خدا را به عنوان منبع امنیت و محافظت می‌دانند. پس از بررسی ۹۰۰ نفر که در تحقیقات متفاوتی شرکت کردند مشخص شد افرادی که بیشتر به یاد خدا هستند (آگاهانه یا ناآگاهانه و در اثر محیط) در مقایسه با کسانی که کمتر به یاد خدا می‌افتند، تمایل بیشتری به انجام کارهای خطرناک دارند.
 

۵۰۵۳۱۰۵۲۶-GOd_6


در مطالعه‌ی جداگانه‌ای شرکت‌کنندگان تبلیغاتی را برای سه نوع فعالیت مختلف مشاهده کردند: ریسک غیراخلاقی (مانند رشوه دادن)، ریسک‌های معمولی (مانند سقوط آزاد) و کارهایی که نیازی به ریسک ندارند (مانند پیدا کردن بازی‌های ویدئویی جذاب). در بعضی از این آگهی‌ها از کلمه‌ی «خدا» استفاده شده بود، مثلاً اگر سقوط آزاد رو تجربه نکنید، خدا میدونه چه حس خوبی رو از دست میدید! نتایج این تحقیق به وضوح نشان دادند که تبلیغات ریسک‌های معمولی که به هر نحوی در آن‌ها به خدا اشاره شده بود مورد بیشترین استقبال قرار گرفتند. محققین این‌طور نتیجه‌گیری می‌کنند که صِرف دیدن نام خدا می‌تواند به افراد حس ایمنی بدهد و آنها را به خطر کردن ترغیب کند.


 

(13)(0)

1 نظر برای «یاد خدا باعث می‌شود آسان‌تر ریسک کنید»

امکان ارسال نظر وجود ندارد