اپل خوشحال از فروش آیفون و رکورد در بازار چین


apple-upper-west-side


دیروز اپل بعد از سه ماه دوباره میزان فروش محصولات و سرویس‌هایش را تا پایان سال مالی جاری اعلام کرد. اگر به یاد داشته باشید اپل سال گذشته با رکورد باورنکردنی فروش ۷۴.۵ میلیونی ‌آیفون‌ها سال مالی خود را به پایان رساند. حالا با اعلام آمار فروش سه ماهه‌ی دوم سال مالیِ امسال مشخص شد که آیفون‌ها هنوز موتور پر قدرت اپل هستند. با این حال خبر خوبِ دیگر پیشی گرفتن روند فروش این محصول در کشور چین نسبت به زادگاه خود آمریکا است. طبق آمار منتشر شده توسط بلومبرگ، اپل برای چهارماهه‌ی اول امسال، آمار فروش ۵۸.۱ عددی را برای آیفون‌ها پیش بینی کرده بود تا سود ۵۶ میلیارد دلاری را برای شرکتش داشته باشند اما این عدد خیلی بیشتر از این‌ها شد چرا که آیفون‌ها با فروش ۶۱.۲ میلیونی و رقم زدن سود ۵۸ میلیارد دلاری خبر خوشحال کننده‌ای برای این شرکت و هواداران پروپا قرص آن شدند، سال گذشته و درست در همین زمان اپل ۴۳.۷ میلیون آیفون به فروش رسانده بود.
 

appleq22015
نکته‌ی جالب این خبر صعود ۷۱ درصد سود فروش آیفون‌ها در چین بود که در کل سود ۱۶.۸۲ میلیارد دلاری را در برداشت، درحالی که در همین زمان فروش آیفون در امریکا سود ۲۱.۳ میلیارد دلاری داشته که تنها ۱۹ درصد از دوره‌ی قبلی پیشرفت کرده است. تیم کوک پیش از این پیش بینی کرده بود که چین به بازار بسیاری بزرگی برای کمپانی‌اش تبدیل خواهد شد. آیفون‌ها هر سال رکورد جدیدی برای اپل کسب می‌کنند اما با این وجود فروش آیپدها چندان قابل توجه نبوده، در بازه‌ی زمانی سه ماهه دوم سال مالی جاری، تنها ۱۲.۶ میلیون آیپد به فروش رفته که در مقایسه با فروش سال گذشته در بازه‌ی زمانی مشابه، ۲۳ درصد افت کرده.
 

ipad-air-2-4
با اینکه آیپد پرفروش‌ترین تبلت در سراسر جهان است ولی این آمار برای اپل بسیار نگران کننده است، به هر جهت این غول کوپرتینویی برای جان دادن به این بازار کم رونق‌تر، رونمایی کردن از آیپد پرو با نمایشگر بزرگتر را طی چند ماه آینده در نظر دارد.

در مورد اپل واچ هم تا به حال سخن رسمی‌ای از میزان فروش کلی این ساعت منتشر نشده اما گفته میشه که اپل واچ در آمریکا نزدیک به ۹۷۵ هزار بار به فروش رسیده که در مقابل فروش ۷۲۰ هزارتایی تمام ساعت‌های با سیستم عامل Android Wear در طول یک سال، شکست سختی را برای رقیب گوگلی خود رقم زده است. در مورد فروش بقیه محصولات این شرکت باید گفت که مک‌ها ۴.۶ میلیون دستگاه فروش داشته‌اند و آیپاد‌ها هم به دسته‌ی سایر محصولات منتقل شده‌اند و نمی‌توان تعداد فروش دقیق آن‌ها را مشخص کرد.
 

Untitled-1


 

(14)(0)