کوالکوم با معرفی اسنپدرگن ۸۱۸ به جمع ۱۰ هسته‌ای‌ها پیوست


snapdragon


هفته‌ی گذشته شرکت مدیاتک با معرفی پردازنده‌ی موبایلی جدید خود سروصدای زیادی به پا کرد، این پردازه جدید که MT6797 نام داره نشان‌دهنده‌ی قدم بعدی یعنی دنیای دکا کورها یا ۱۰ هسته‌ای‌ها است. MT6797 که از سری Helio X20 شرکت مدیاتک است در حقیقت دارای ۴ هسته‌ی ARM Cortex-A53 با فرکانس ۱.۴ گیگاهرتزی، ۴ هسته‌ی ARM Cortex-57 با فرکانس ۲ گیگاهرتزی و ۲ هسته‌ی ARM Cortex-72 با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز است. این کار به هدف تقسیم کارکرد پردازنده و کاهش مصرف انرژی انجام شده تا وظایف بین این سه مجموعه در حال گردش و تقسیم باشند. همچنین این پردازنده از رم با باس ۹۹۳ مگاهرتز LPDDR3 و اتصال LTE Cat.6 پشتیبانی خواهد کرد که البته هنوز به‌پای استاندارد باس ۱۶۰۰ مگاهرتزی رم LPDDR4 و اتصال LTE با سرعت Cat.9 که سامسونگ و کوالکوم از آن استفاده می‌کنند نمی‌رسد. 

بسیاری بی‌صبرانه منتظر عملکرد این تعداد هسته و چگونگی مصرف انرژی‌شان هستند اما در این میان کوالکوم بی‌کار ننشسته و در ادامه‌ی روند بالا رفتن تعداد هسته‌ پردازنده‌های موبایلی، شیوه‌ی خود از تقسیم این ۱۰ هسته را تشریح کرده است. صبح امروز کوالکوم جزییاتی را از SoC جدید بانام تجاری Qualcomm Snapdragon 818 منتشر کرده که قرار است برای رقابت با MT6797 دکاکور یا ۱۰ هسته‌ای عرضه شود. این پردازنده دارای ۴ هسته کم‌مصرف Cortex-A53 با فرکانس ۱.۲ گیگاهرتز، دو هسته‌ی میان رده‌ای Cortex-A53 با فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز و ۴ هسته‌ی پرقدرت Cortex-A72 با فرکانس ۲ گیگاهرتز است.

۸۱۸-۶۳۵x187

گفته می‌شه که پردازنده‌ی گرافیکی‌ای که در کنار کوالکوم ۸۱۸ قرار خواهد داشت Adreno 532  است که قابلیت پشتیبانی از رم LPDDR4 رادار بوده و بر پایه معماری ۲۰ نانومتری تولید می‌شود. باید منتظر ماند تا دید عملکرد محصول ۱۰ هسته‌ای جدید این دو هنگامی‌که در یک گوشی پرچم‌دار قرار می‌گیرند به چه صورت خواهد بود.


 

(2)(0)

ارسال نظر

*