آیا فیسبوک موجب بروز افسردگی می‌شود؟


facebook-depression


بررسی روزانه‌ی عکس‌های دوستان در فیسبوک به یکی از عادت‌های جدید مردم جهان تبدیل شده اما بسیاری از افراد این حقیقت را در نظر نمی‌گیرند که این تصاویر زیبا و غالباً سرشار از شادمانی تنها لحظاتی دست‌چین شده از زندگی‌های افراد است و به همین دلیل محققین این‌طور نتیجه‌گیری می‌کنند که مقایسه‌ی زندگی روزمره با این لحظات منتخب می‌تواند منجر به افسردگی شود.

نتیجه‌ی تحقیقات انجام شده به این صورت بود که افراد پس از گذراندن مدت زمان طولانی در فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی مشابه در نتیجه‌ی «مقایسه‌ی اجتماعی» دچار افسردگی خواهند شد. البته مقایسه‌ی اجتماعی پدیده‌ی چندان جدیدی نیست و حتی از دهه‌ی پنجاه میلادی نیز موضوع تحقیقات مختلف بوده است تا مشخص شود در موقعیت‌های رو در رو چطور خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم.

گرچه فرآیندهای مقایسه‌ی اجتماعی در متون قدیمی به تفصیل بررسی شده و مورد مطالعه قرار گرفته‌اند اما ادبیات این حوزه در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی کاملاً تازه و نوپا است. مطالعات جدید نشان می‌دهند تاثیر فیسبوک در زمینه‌ی ایجاد افسردگی در مقایسه با برخوردهای رو در رو به مراتب بیشتر است و این احتمالاً به دلیل نحوه‌ای باشد که زندگی‌مان را در این شبکه‌ها به اشتراک می‌گذاریم و بعد ساعت‌ها در خفا به مقایسه‌ی خودمان با دیگران می‌پردازیم.

too_much_facebook_2065335

امروزه تعداد راه‌ها و شیوه‌هایی که برای مقایسه‌ی زندگی خودمان با دیگران داریم بسیار افزایش یافته است. یکی از خطرات اصلی فیسبوک این است که اطلاعاتی را در مورد زندگی دوستانمان در اختیار ما می‌گذارد که تا پیش از این در حالت طبیعی به آن دسترسی نداشتیم و به این ترتیب موقعیت‌های بیشتری را برای مقایسه‌ی خودمان با آن‌ها پیدا کرده‌ایم.

شواهد به دست آمده نشان می‌دهند که بسیاری از مردم با نادیده گرفتن این نکته که تصاویر و موقعیت‌های منتشر شده در فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی مشابه تنها لحظاتی دست‌چین شده از زندگی افراد است و کمتر کسی به مطرح کردن سختی‌ها و موقعیت دشوار زندگی خود در شبکه‌های اجتماعی تمایل دارد، معمولاً این زندگی‌های به ظاهر زیبا و بی عیب و نقص را با زندگی خود مقایسه کرده و غالباً بعد از مدتی دچار افسردگی می‌شوند که این خطر برای افراد دارای زمینه و سابقه‌ی بیماری افسردگی بسیار شدیدتر است.


 

(3)(0)

ارسال نظر

*