گوگل: رانندگی انسان، عامل اصلی تصادف خودروهای بدون راننده بودهچند سالی از به راه افتادن خودروهای بدون راننده‌ی گوگل می‌گذره و بیش از ۲۰ خودرو توسط این کمپانی همواره در حال طی کردن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها هستند، این خودروها بعد از گذشت ۶ سال از شروع این پروژه‌ی جاه‌طلبانه نزدیک به ۱.۷ میلیون مایل مسیر را به‌صورت خودکار و یا گاهی هم با کمک گرفتن از راننده‌ای که برای امنیت بیشتر پشت فرمان خودروها قرار داده‌شده‌ را پیموده‌اند. حالا گفته می شه که در این مدت این خودروها دچار ۱۱ مورد حادثه یا تصادف شده‌اند که البته در هیچ‌کدام کسی آسیب‌ندیده است. گوگل برای دفاع از دست‌فرمان خودروهای بدون راننده‌ی خود مقاله‌ای را منتشر کرده و عنوان کرده که رانندگی انسان‌ها باعث بروز این تصادفات جزئی بوده چراکه در تمام این اتفاقات انسان‌ها سهمی ۹۴ درصدی داشته‌اند.

به گفته‌ی گوگل دلیل اصلی این تصادفات بی‌احتیاطی در رانندگی افراد بوده و بیشتر این اتفاقات در خیابان‌های شلوغ بین‌شهری رخ‌داده‌اند چراکه احتمال رخداد تصادف در بزرگراه‌ها خیلی کمتر است. این افراد که به خودروی بدون راننده برخورد کرده‌اند بیشتر مشغول کار با گوشی همراه خود بوده‌اند.

دلیل این تصادفات خودروهای ما نبوده‌اند اما بازهم در تلاش برای یادگیری الگوهای رخ داد تصادفات هستیم تا مانعشان شویم.

به‌عنوان‌مثال خودروهای گوگل به هنگام توقف پشت چراغ‌قرمز، بعد از سبز شدن چراغ مکثی می‌کنند درصورتی‌که سایر رانندگان گاهی به علت عجله با تمام سرعت شروع به حرکت کردن می‌کنند، دریکی از این تصادف‌های رخ‌داده دوچرخه‌سواری به‌سختی مانع برخوردش با خودروی بدون راننده شد که قصد داشت در تقاطع به سمت خاصی بپیچد. دوربین‌های ۳۶۰ درجه‌ی خودرو متوجه حضور این دوچرخه‌سوار شده بودند و حتی مسیری (مسیر قرمز رنگ) که احتمال می‌دادند او طی کند را پیش‌بینی کرده و منتظر بود که شروع به حرکت کند.
 

۰-NQKpH3B1AIiIXqKH-
دوچرخه سوار جعبه آبی رنگ است

در تصویر دیگر هم راننده‌ی خودرو برای پیچیدن بی‌موقع به سمت راست مانع حرکت مستقیم خودروی گوگل شده بود.

۰-XlaQMh1Oove0nnoS.0
به‌هرحال گوگل برای اثبات این‌که خودروهای بدون راننده‌اش بدون خطا هم هستند راه و زمان زیادی را نیاز دارد و برای همین این شرکت هزینه‌های هنگفتی را برای به سرانجام رساندن فناوری خودروهای بدون راننده صرف کرده و گفته می شه که خودروهای این کمپانی تا سال ۲۰۲۰ آماده‌ی رانندگی حتی بدون نظارت انسان خواهند بود.


 

(6)(0)