نتایج رقابت سنجش میزان حرارت پردازنده‌های X20 و اسنپدرگن ۸۱۰


Qualcomm-Snapdrago56465n


به‌تازگی شرکت مدیاتک دست به آزمایش سنجش حرارتی میان محصول خود و محصول رقیب جدی‌اش اسنپدرگن ۸۱۰ زده تا مشخص شود که کدام پردازنده از دیگری خنک‌تر کار می‌کند. وب‌سایت STJS Gadgets توانسته اسنادی از نتایج این آزمایش که توسط مدیاتک انجام‌شده را به دست آورده و منتشر کند، طبق این اسناد جزییاتی از آزمایشات مختلفی که روی این دو پردازنده انجام‌شده مشخص‌شده است.

mediatek-helio-x20-vs-snapdragon

 

از این اسناد مشخص است که دو نمونه گوشی استفاده‌شده که هرکدام یکی از این پردازنده‌ها را در اختیار داشته‌اند، این دو مورد چندین آزمایش از جمله وبگردی، اجرای آخرین نسخه از بازی آسفالت و همچنین بازی مادرن کمبت ۵ که هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه اجرا شده‌اند قرارگرفته‌اند. گویا نحوه‌ی کارکرد اسنپدرگن ۸۱۰ به این صورت است که در حالت عادی هسته‌های کم قدرت‌تر وظایف پیش رو را انجام می‌دهند اما زمانی که وظایف سنگین‌تری مورد نظر باشد و موجب بالاتر رفتن گرما شود، این پردازش‌ها به هسته‌های پرقدرت‌تر منتقل می‌شوند. طبق این آزمایش زمانی که لازم است هسته‌های پرقدرت‌تر فعال شوند حدود ۱۵ دقیقه بوده.
 

۳
نسخه ی اندروید هر دو ۴.۴ بوده و با اتصال وای فای وبگردی میکردند.


اما نحوه‌ی کار پردازنده‌ی X20 مدیاتک به این صورت است که وظایف به صورت دینامیک از هسته‌های کم قدرت به میانی و از میانی به پرقدرت و برعکس منتقل می‌شوند که البته میزان گرما هم در این روند تصمیم‌گیری و انتقال وظایف نقش بسزایی دارد.

به عنوان مثال یک بازی گرافیکی مدرن امروزی می‌تواند موجب بالا رفتن دمای پردازنده شده و دما را به ۳۸ درجه سلسیوس برساند که مرز انتقال وظایف از هسته‌های متوسط به هسته‌های پرقدرت است، در این زمان پردازنده بار داده‌های لازم برای پردازش را به دو هسته‌ی پرقدرت‌تر می‌فرستد تا دما را متعادل‌تر کنند.
 

mediatek-helio-x20-vs-snapdragon-810
با نگاهی به نمودار دماهایی که این دو تولید کرده‌اند مشخص است که هلیو X20 از رقیب خود کوالکوم اسنپدرگن ۸۱۰ خنک‌تر بوده و دمایی میان ۲۳ تا ۳۰ درجه سلسیوس را تولید کرده. از طرف دیگر اسنپدرگن ۸۱۰ در بالاترین دما و قبل از انتقال پردازش از هسته‌های کم قدرت به پر قدرت‌تر، دمای ۴۵ درجه را تجربه کرده تا بعدازاین انتقال به ۴۰ درجه سانتیگراد رسیده و ادامه‌ی کار خود را انجام دهد.


 

(0)(0)

ارسال نظر

*