حافظه ی انسان‌ها طی یک دهه از ماهی‌قرمز هم کوتاه‌تر شده!


Attention-Span


وقتی صفحات شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی مختلف را باز می‌کنید، به طور همزمان با ده‌ها خبر و اعلامیه‌ی مختلف مواجه می‌شوید، در نتیجه تلاش برای تمرکز بر یک موضوع بسیار دشوار می‌شود چرا که به نظر می‌رسد در حال له شدن زیر بار اطلاعاتی هستید که هر لحظه هم به مقدارشان افزوده می‌شود. به این ترتیب شنیدن این خبر که حافظه و تمرکز ما در اثر حمله‌ی دائمی این حجم عظیم اطلاعاتی در حال کم‌تر شدن است، چندان عجیب نیست.

تحقیقات اخیر انجام شده توسط مایکروسافت نشان می‌دهد که تکنولوژی چطور حافظه‌ی کوتا‌مدت و تمرکز کاربران خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نتایج این بررسی در سال ۲۰۰۰ نشان داد که حافظه‌ی انسان‌ها به طور متوسط ۱۲ ثانیه است. همین بررسی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که میزان حافظه‌ی افراد کاهشی چشمگیر داشته و به ۸ ثانیه رسیده است که حتی از حافظه‌ی ماهی قرمز هم یک ثانیه کوتاه‌تر است!

البته گذشته از این که حافظه‌ی ما طی یک دهه از ماهی قرمز هم کم‌تر شده، مهارت‌های مفیدی را نیز در طول این فرآیند کسب کرده‌ایم. این بررسی همچنین نشان می‌دهد که گرچه حافظه‌مان کوتاه شده اما در عوض می‌توانیم در آن واحد چندین کار انجام دهیم و کارهایمان را بهتر اولویت‌بندی کنیم و تشخیص دهیم کدام یک از وظایفمان به توجه و دقت بیشتری احتیاج دارد. با این حال اگر خبر کوتاه شدن حافظه موجب نگرانی‌تان شده شاید بهتر باشد وقت کمتری را با گجت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بگذرانید!


 

(8)(1)

3 نظر برای «حافظه ی انسان‌ها طی یک دهه از ماهی‌قرمز هم کوتاه‌تر شده!»

ارسال نظر

*