اعلام درآمد سه‌ماههِ سوم سال مالی ۲۰۱۵ اپل


۹۶۰-heres-what-to-expect-from-apple-inc-aapl-q3-earnings


اپل درست در تاریخی که مشخص کرده بود درآمد سه‌ماهه سوم سال مالی خودش از فروش محصولاتی که در این مدت تولید و عرضه کرده بود را اعلام کرد. در این معرفی مشخص شد که این کمپانی بزرگ توانسته در این بازه زمانی درآمد ۴۹.۶ میلیارد دلاری را کسب کند که از این رقم مبلغ ۱۰.۷ میلیارد آن سود خالصش است که رکورد سال پیش این شرکت را باز هم شکست داد.

بازه‌ی زمانی موردنظر در این سه‌ماهه از ۲۹ مارس شروع و تا ۲۸ ژوئن در نظر گرفته‌شده بود که در این مدت تعداد ۴۷.۵ میلیون دستگاه آیفون، ۱۰.۹ میلیون دستگاه آیپد و ۴.۸ میلیون دستگاه مک به فروش رسید. سال مالی اپل از ماه سپتامبر شروع و به سپتامبر ختم می‌شود.

اپل در اعلام گزارش فروش سه‌ماهه‌ی قبلی خود گفت که درآمد ۵۸ میلیارد دلاری به دست آورده که ۱۳.۶ میلیارد آن سود خالص بوده. این شرکت پیش‌بینی کرده بود که در سه‌ماهه سوم امسال درآمدی در حدود ۴۶ تا ۴۸ میلیاردی کسب خواهد کرد که نسبت به درآمد سال گذشته در همین زمان که رقم ۳۷.۴ میلیارد دلاری بوده پیشرفت خوبی خواهد داشت.
 

Every-iPhone
فروش ۴۷.۵ دستگاه آیفون برای اپل درآمد ۳۱.۳۶۸ میلیاردی در برداشت که نسبت به زمان مشابه سال قبل که ۱۹.۷۵۱ میلیارد دلار بود پیشرفت چشمگیری داشته. فروش آیفون‌ها در سه‌ماهه ابتدای سال مالی ۲۰۱۵ تعداد ۷۴.۵ میلیون دستگاه و در سه‌ماهه دوم هم ۶۱.۲ میلیون دستگاه بوده.

فروش آیپدها در این سه‌ماهه تعداد ۱۰.۹۳۱ میلیون دستگاه بوده که البته نسبت به رقم ۱۳.۲۷۶ میلیونِ زمان مشابه در سال قبل کمی کاهش به خود دیده. سود به‌دست‌آمده از فروش این آیپدها در حدود ۴.۵۳۸ میلیون دلار است که حدود ۱.۵ میلیون دلار کمتر از سود حاصله از فروش مک‌ها بوده. در سه‌ماهه قبلی یا سه‌ماهه دوم امسال تعداد ۱۲.۶۲ میلیون آیپد به فروش رسیده که چیزی در حدود ۲۳ درصد افت فروش نسبت به سال گذشته در این بخش رخ‌داده که برای آیپدها نگران‌کننده است.

ipad-air-2-vs-ipad-air-vs-ipad-mini-3-vs-ipad-mini-2-vs-ipad-mini

از جالب‌ترین تغییرات به وجود آمده در این اعلام گزارش مالی، حضور اپل واچ بود، متأسفانه فروش اپل واچ هنوز به‌مانند آیفون و آیپد و مک‌ها دسته جداگانه پیدا نکرده و در شاخه سایر محصولات در کنار Apple Tv اعلام میشود که این رقم هم ناامیدکننده بوده و حدود ۲.۶۴۱ میلیارد دلار را نشان میدهد، البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که اوج فروش این ساعت در سه‌ماهه مالی سوم امسال نبوده و به نظر می‌رسد که خبرهای خوب در ماه‌های مالی بعدی برای اپل واچ اعلام شود. اپل در حال حاضر WatchOS 2 را در آستین خود دارد، به‌روزرسانی جدیدی که باعرضه تا اواخر امسال قصد بهینه‌سازی و افزودن ویژگی‌های بیشتری به این ساعت دارد.
 

Apple-WATCH-APPS
در آخر فروش مک‌ها در این سه‌ماهه اصلاً ناامیدکننده نبود، اپل توانست ۴.۷۹۶ مک را در سه‌ماهه گذشته به فروش برساند که سود ۶.۰۳۰ میلیارد دلاری را به جیب شرکت سازنده خود بازگرداند. با کاهش یافتن تب کامپیوترهای خانگی، مک همیشه رشد کم اما پایداری داشته و هرساله حدود ۱۰ درصد رشد در بخش فروش خود دیده.
 

MACS-LOOKING-DOWN
درمجموع اعلام شد که برای اولین بار فروش دستگاه‌های iOSی، فروش کامپیوترهای ویندوزی مایکروسافت را کنار زده و حتی با در نظر نگرفتن فروش آیپاد در این دوره، تعداد ۵۷.۹ میلیون دستگاه iOSی خبر ناخوشایندی برای مایکروسافت است.

همان‌طور که در تصویر زیر مشخص‌شده، فروش دستگاه‌های iOSی از سال ۲۰۰۸ همواره رو به رشد بوده اما برای کامپیوترهای ویندوزی به‌جز در ژوئن سال ۲۰۱۱ ، دیگر رشدی وجود نداشته است.
 

cke3fvlveaa3-ju-large
اپل در انتهای این مراسم برای سه‌ماهه‌ی بعدی خود درآمدی در حدود ۴۹ تا ۵۱ میلیارد دلاری پیش‌بینی کرده است.


 

(4)(1)