عمر زنان از کی بیشتر از مردان شد؟!


۸۴DE5FFB-AF0F-420A-BB5F-B5C79E404033


این حقیقت که عمر زنان از مردان طولانی‌تر است، بر کسی پوشیده نیست. اما ظاهراً همیشه این طور نبوده و بیشتر شدن طول عمر زنان در مقایسه با مردان اتفاقی است که در اواخر قرن نوزدهم رخ داده است. محققین برای بررسی این مسئله به تحقیق در مورد کسانی پرداختند که در فاصله‌ی میان سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۹۳۵ در ۱۳ کشور پیشرفته متولد شده بودند. آن‌ها دریافتند که در طول این بازه‌ی زمانی و مخصوصاً در دهه‌ی ۱۸۸۰ آمار مرگ و میر زنان در مقایسه با مردان کاهش یافته و به اختلاف فاحشی که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم انجامیده است.

به عنوان نمونه مرگ و میر زنان و مردان در یک بازه‌ی سنی مشابه تا پیش از سال ۱۸۴۰ به یک اندازه بوده است اما مرگ و میر مردانی که در فاصله‌ی سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۹ متولد شده بودند، در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی تا ۱.۵ برابر بیشتر از زنان هم‌سنشان شده و مرگ و میر مردانی که بعد از سال ۱۹۰۰ متولد شده بودند نیز در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی، دو برابر بیشتر از زنان بود. همچنین مشکلات قلبی-عروقی اصلی‌ترین عامل مرگ و میر در میان مردان بوده و حملات قلبی و سکته‌ی مغزی به عنوان عامل بیش از ۴۰ درصد مرگ‌ها در میان مردان شناخته شدند.

مردان از لحاظ بیولوژیک نسبت به بیماری‌های قلبی-عروقی آسیب‌پذیرتر هستند و این حقیقت از زمانی بر پزشکان و محققین آشکار شد که تعداد قربانیان دیگر دلایل اصلی مرگ و میر مانند عفونت کاهش یافت. همچنین الگوی پراکندگی چربی‌های بدن نیز میان مردان و زنان متفاوت است و همین تفاوت می‌تواند موجب شود مردان در مقایسه با زنان در برابر افزایش وزن ناشی از این الگوهای متفاوت، آسیب‌پذیرتر باشند.


 

(11)(0)

4 نظر برای «عمر زنان از کی بیشتر از مردان شد؟!»

  1. kiyan | تعداد نظرها: 1

    - ویرایش

    اولین دلیلی که به مغز انسان ختور می کند عوامل ناشی از کشیدن سیگار است.
    بطور میانگین تعداد مردانی که سیگار میکشند٣برابر زنان است...!!!£

    (5)(0)

امکان ارسال نظر وجود ندارد