آزمایش صدای ویولن ساخته شده با چاپگر سه بُعدی


violin2


گسترش و رواج استفاده از چاپگرهای سه بُعدی مدتی است که موجب نگرانی تولیدکنندگان محصولات مختلف شده است. اما نکته‌ی مثبت در مورد استفاده از این دستگاه این است که احتمالاً در آینده‌ی نه چندان دور، نوازندگان قادر خواهند بود ویولن‌های استرادیواری را با قیمت‌هایی مقرون به صرفه خریداری کنند. حالا کمپانی ۳D Varius موفق شده نخستین ویولن الکتریکی جهان را که با استفاده از یک چاپگر سه بعدی ساخته شده طراحی کند.

گرچه تا پیش از این نیز افراد و کمپانی‌های بسیاری این ایده را آزمایش کرده بودند اما این نخستین بار است که صدای سازی که با این روش ساخته شده به اندازه‌ی صدای ساز اصلی طبیعی و گوش‌نواز است. مطمئناً موسیقی‌دانان و ویولنیست‌های چیره‌دست تفاوت صدای این ساز را با ساز چوبی و حتی کیفیت صدای ساز معمولی با صدای ساز استرادیواری را از دوردست هم تشخیص می‌دهند اما همان‌طور که نواخته شدن آن را به دست Laurent Bernaac مشاهده می‌کنیم، به گوش بقیه‌ی ما این ساز هم بسیار خوش‌صداست.

دانلود ویدئو

این ساز به گونه‌ای طراحی شده که تا حد ممکن سبک بوده و علاوه بر خوش‌دست بودن صدای خوب و صحیحی هم داشته باشد. از سوی دیگر می‌بایست در حدی مقاوم می‌بود که تحمل کوک شدن و کشیده شدن زه‌ها را نیز داشته باشد و بتواند کوک خود را در طول اجرا حفظ کند.

این نخستین نمونه‌ی ویولن استرادیواری است که به این صورت ساخته شده و هنوز قیمتی برای آن تعیین نشده است اما شاید به زودی بتوانیم فارغ از میزان استعداد الگوی آن را دانلود کرده و هر یک از ما نیز یک ویولن استرادیواری در خانه داشته باشیم!

(9)(2)