کشف آنزیم نیکوتین خوار برای کمک به ترک سیگار!


smoking-skull-101018-02


محققین تا کنون در تلاش برای کمک کردن به افرادی که قصد دارند سیگار را ترک کنند راه‌های متعدد و متنوعی را امتحان کرده‌اند: از برچسب‌های نیکوتین گرفته تا آدامس و واکسن‌های نیکوتین. اما تحقیقات جدید موفق به یافتن یک آنزیم باکتریایی شده‌اند که می‌تواند نیکوتین را در جریان خون ببلعد و احتمالاً به افراد سیگاری کمک خواهد کرد سیگار را برای همیشه ترک کنند. هدف آنان این است که این آنزیم را به دارویی تبدیل کنند که این ماده را پیش از این که بتواند مواد اعتیادآور را به مغز فرد سیگاری منتقل کند، در بدن او از بین ببرد؛ در صورتی که حس خوبی که در اثر رسیدن نیکوتین به مغز افراد سیگاری به این افراد دست می‌دهد حذف شود، حس نیاز به سیگار کشیدن نیز در آن‌ها از بین خواهد رفت.

این باکتری چیزی شبیه به بازی پک-من است که در مسیر خود پیش می‌رود و نیکوتین را می‌خورد. تا اینجا این آنزیم که NicA2 نام دارد در خون موش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است اما هنوز در حال بررسی احتمال کاربری آن به عنوان دارویی برای انسان‌ها هستیم اما با وجود این که این بررسی‌ها هنوز در مراحل اولیه قرار دارند اما گمان می‌رود این آنزیم قابلیت تبدیل شدن به دارویی مفید برای انسان‌ها را نیز داشته باشد.

image-1

این تیم تحقیقاتی، سی سال گذشته را در حال تلاش برای ساخت یک آنزیم مصنوعی بوده‌اند که بتواند نیکوتین را در بدن یافته و از بین ببرد. هدف از این تحقیقات این بود که ماده‌ای ساخته شود که بتواند نیکوتین را تا پیش از این که وارد بخش درک لذت مغز شود از میان ببرد چرا که همین حس لذت موجب می‌شود افراد دوباره و دوباره حس کنند به کشیدن سیگار نیاز دارند؛ اما آن‌ها پس از مدتی دریافتند که ساخت این نوع آنزیم در آزمایشگاه بسیار دشوارتر از چیزی است که تصور می‌کردند.

کمی بعد مشخص شد که چنین آنزیمی از ابتدا در طبیعت و در بدن نوعی باکتری که در خاک مزارع تنباکو زندگی می‌کند وجود داشته است. یکی از این باکتری‌ها به نام Psedomonas Putida از نیکوتین به عنوان تنها منبع برای به دست آوردن کربن و نیتروژن استفاده می‌کند و NicA2 نیز آنزیمی است که می‌تواند در این راه به آن کمک کند. آن‌ها برای آزمایش نظریه‌شان این آنزیم را به خون حاوی نیکوتین اضافه کرده و متوجه کاهش چشمگیر در سطح نیکوتین موجود در خون شدند و امیدوارند در آینده بتوانند سرم‌هایی را تولید کنند که با تنها یک بار مصرف در ماه به ترک سیگار در افراد کمک خواهد کرد.


 

(3)(0)

ارسال نظر

*