تایید طرح جت مافوق صوت Airbus برای ساخت


jetheader-970x0


هر کسی که تا به حال در پرواز هشت ساعته‌ای نشسته باشد، آن را به عنوان تجربه‌ای دردناک توصیف می‌کند؛ گذشته از این که رفتن از نقطه‌ی آ به ب به اندازه‌ی یک روز کاری کامل زمان می‌برد، گذراندن نصف روز در حالی که به یک صندلی ناراحت بسته شده‌ایم برای بسیاری از افراد وضعیت چندان خوشایندی نیست! پس از اعلام خبر ساخت جت لوکس و مافوق صوت Spike S-512 که می‌تواند فاصله‌ی نیویورک تا لندن را سه ساعته بپیماید، حالا Airbus اعلام کرده طرح این کمپانی برای ساخت هواپیمایی که می‌تواند به سرعتی ۴.۵ برابر سرعت صوت برسد مورد تایید قرار گرفته است.

اگر هواپیمایی که می‌تواند به چنین سرعتی برسد واقعاً ساخته شود، احتمالاً قادر خواهد بود عرض اقیانوس اطلس را طی یک ساعت پیموده و از نیویورک به لندن برود، سه ساعته از سان‌فرانسیسکو (در سوی دیگر قاره‌ی آمریکا) به پاریس برود یا عرض اقیانوس آرام را در مدت زمانی کمی بیشتر از سه ساعت پیموده و از لس‌آنجلس به توکیو برود. در حال حاضر پرواز از نیویورک تا لندن با هواپیماهای مسافربری معمولی بین هفت تا هشت ساعت زمان می‌برد.

airbus1

اگر چنین ایده‌ای به مرحله‌ی عمل برسد، انقلاب و تحولی عظیم در صنعت حمل و نقل هوایی رخ خواهد داد. البته هنوز موانع متعددی بر سر تولید و به کار گیری این هواپیما وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین این مشکلات، اثر امواج شوکی است که این هواپیما به هنگام پرواز از خود بر جای خواهد گذاشت و ایرباس ادعا می‌کند این هواپیما از لحاظ ایرودینامیکی به گونه‌ای طراحی شده که این امواج را تا حد امکان کاهش داده و چنین اثراتی را به حد کمینه برساند.

در این طرح، چند مدل موتور مختلف تعبیه شده که در طول پرواز به طور همزمان کار می‌کنند: به هنگام برخاستن از زمین دو توربو جت به همراه موتور راکتی که در قسمت عقبی قرار گرفته این هواپیما را به صورت عمودی (مانند پرتاب موشک) از زمین بلند می‌کنند. همزمان با نزدیک شدن سرعت هواپیما به سرعت صوت، دو موتور توربو جت خاموش می‌شوند و موتور راکت به تنهایی هواپیما را به ارتفاع ۱۰۰۰۰۰ پایی می‌رساند. در این مرحله رم‌جت‌های قرار گرفته در قسمت بال هواپیما به کار می‌افتند و این هواپیما را به بیشینه سرعت ۴.۵ ماخ می‌رسانند.

البته از آنجایی که این طرح در این مرحله تنها مورد تایید قرار گرفته و احتمالاً فقط گنجایش ۲۰ مسافر را خواهد داشت، در صورتی که به مرحله‌ی تولید برسد هم سال‌ها با کاربری گسترده فاصله دارد. اما تصور این که بتوانیم تا سال ۲۰۲۰ پروازهای هشت ساعته را تنها در یک ساعت انجام دهیم بسیار امیدوارکننده و لذت‌بخش است!


 

(7)(0)

1 نظر برای «تایید طرح جت مافوق صوت Airbus برای ساخت»

امکان ارسال نظر وجود ندارد