اپل مشغول چانه‌زنی‌های نهایی برای تراشه‌ی A9


apple-inc-to-shift-30-of-a9-chip-production-from-samsung-to-tsmc


گویا رقابت میان کمپانی تایوانی ساخت‌ تراشه‌های کامپیوتر TSMC و سامسونگ برای تصاحب امتیاز ساخت تراشه‌های A9 اپل همچنان در جریان است، گفته می‌شود هردوی این شرکت‌ها توانایی تولید هر دو تراشه‌ با فناوری‌های ۱۴ و ۱۶ نانومتری FinFET را هم در اختیاردارند.

طبق گزارش تازه‌ای که توسط Digitimes منتشرشده مشخص شده که اپل برای تهیه‌ی تراشه‌های A9 خود به دنبال عقد قرارداد با بهترین شرایط و تخفیف ممکن است. این تراشه قلب تپنده‌ی آیفون ۶S و ۶S پلاس این شرکت خواهد بود.  در این گزارش گفته‌شده که TSMC در هرچه سریع‌تر رسیدن به تفاهم مشترک بر سر قیمت با اپل کمی کوتاهی و تردید کرده و از طرف دیگر سامسونگ بعد از مطلع شدن از این موضوع و برای پیروزی در این رقابت و همکاری با اپل، علاوه بر کاهش دادن قیمت نهایی ساخت حاضرشده خدمات پشتیبانی این تراشه‌ها را به‌صورت رایگان برای اپل انجام دهد تا بتواند عنوان اولین منبع ساخت تراشه‌های اپل را کسب کند.
 

chip-a9


 باوجوداین کشمکش‌ها هنوز برنامه‌ی ساخت تراشه‌های لازم برای آیفون‌های بعدی سرجای خود بوده و طبق زمان تعیین شده پیش می‌رود اما ممکن است تعداد سفارش‌هایی که اپل برای ساخت تراشه‌ی بعدی خود به TSMC داده کم‌تر شده و یا کلاً به سامسونگ واگذار شود.

همانطور که با خبر شدیم احتمالاً اپل آیفون‌های جدید خود را در نهم سپتامبر(هجدهم شهریور) رونمایی خواهد کرد، به گفته‌ی Ming-Chi Kuo تحلیل‌گر تایوانی KGI Securities ، اپل با کم کردن تعداد سفارش‌های تولید آیفون‌های نسل فعلی قصد دارد فضای بیشتری برای ساخت آیفون‌های بعدی به این تولیدکنندگان بدهد، به گفته‌ی او Foxconn شصت درصد و Pegatron هم ۴۰ درصد باقی آیفون‌های ۶S را خواهد ساخت اما این‌گونه تغییرات در خطوط ساخت ایندو ممکن است موجب ایجاد وقفه‌ای ۱ الی ۲ هفته‌ای در فرآیند نهایی تولیدشده باشد.


 

(5)(0)