اپل قصد داشت از بی ام و i3 برای پروژه تایتنِ خود استفاده کند


apple-bmw-blanco-featured-653x408


تابه‌امروز خودروهای الکتریکی بسیاری ساخته‌شده‌اند که هرکدام دارای مشکلات و کاستی‌های خاص خود هستند و هنوز نتوانسته‌اند بازار خودروهای سنتی‌تر را به دست بگیرند. البته خودروهایی مانند مدل S تسلا هم ساخته‌شده‌اند که با شتاب صفرتا صد ۲.۸ ثانیه‌ای قدم بزرگی برای جلب‌توجه بیشتر خریداران خودروهای پرسرعت بنزینی و دیزلی برداشته‌اند اما این خودرو هم هنوز در مرحله تست و آزمایش قرارداد و به‌گونه‌ای با مدیریت الون ماسک از رقبای اپل هستند. بااین‌حال یکی از خودروهای الکتریکی منطقی‌تری که کارکرد ۱۲۸ کیلومتری در هر بار شارژ شدن دارد محصول i3 بی ام و است.

طبق گزارشی که توسط یک مجله‌ی تجاری آلمانی به نام Manager Magazin منتشرشده گفته میشه که سران اپل قصد داشتند از پلتفرم این مدل بی‌ ام و برای پیشبرد اهداف خود در پروژه تایتان استفاده کنند.

این غول کوپرتینویی به دلیل تمام فیبرکربنی بودن بدنه‌ی این هاچ بک علاقه‌ی زیادی به آن پیداکرده بود چراکه این ویژگی موجب می‌شود وزن نهایی خودرو به‌شدت کم‌تر شده و حتی مقاومت بالاتری داشته باشد. این توجه اپل باعث شد تا تیم کوک به همراه سایر مدیران این شرکت در پاییز سال ۲۰۱۴ به لایپزیگ یعنی محل تولید این خودرو در آلمان سفر کنند اما مذاکرات این دو قبل از رخ دادن یک قرارداد محکم به اتمام رسید و هنوز مشخص نیست که در حال پیگیری است یا خیر.
 


 

مدتی است که اپل پروژه‌ی ساخت خودروی اختصاصی خود را به‌شدت جدی گرفته است، اوایل همین هفته هم داگ بتس مدیر اسبق گروه خودروسازی کرایسلر را به خدمت گرفت تا از تجربه بیشتری در این صنعت بهره ببرد. همچنین در ادامه‌ی استخدام متخصصان خودرو، پاول فرگال یکی از محققان و متخصصان خودروهای بدون راننده را به استخدام خود درآورده است.

صنعت خودروسازی چیزی است که شاید کمترین ارتباط را با یک کمپانی تولید محصولاتی مانند گوشی هوشمند داشته باشد اما در این چند سال ساخت خودروهای الکتریکی و بدون راننده به موضوعی تبدیل‌شده‌اند که شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و تسلا در تلاش هستند تا سهم بزرگی از آن را بدست آورند.

شایعات از ساخته‌شدن خودروی اپل تا سال ۲۰۲۰ سخن می‌گویند اما ازآنجایی‌که اپل سابقه‌ی کار بر روی پروژه‌های زیادی که حتی به خط تولید نرسیده‌اند داشته ممکن است این اتفاق با تأخیر بیشتری روی دهد.


 

(4)(1)