«اسم» خود را همراه با فرودگر InSight به مریخ بفرستید!بسیاری از ما شانس سفر به سیاره‌ی سرخ را نداریم و احتمالاً هرگز هم نخواهیم داشت اما حالا می‌توانیم اسممان را به مریخ بفرستیم! ناسا طی اطلاعیه‌ای مردم را دعوت کرده اسامی خود را ثبت کنند تا همراه با فرودگر بعدی ناسا که در سال ۲۰۱۶ به سمت مریخ پرتاب خواهد شد، به این سیاره فرستاده شود. تمام اسامی ثبت شده تا پیش از تاریخ ۸ سپتامبر، بر یک میکروچیپ سیلیکونی ثبت شده و همراه با فرودگر InSight به مریخ فرستاده خواهند شد.

ویلیام شاتنر که در مجموعه‌ی تلویزیونی «پیشتازان فضا» نقش کاپیتان کِرک را ایفا می‌کرد یکی از سرشناس‌ترین هواداران این ایده است و آن را «راهی جذاب برای علاقمندی به کشف و درک فضا» می‌داند. گرچه این نخستین ماموریت ناسا نیست که اسم آدم‌های زمینی را همراه با خود به فضا می‌برد. فضاپیمای افق‌های نو که در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد و ماه گذشته برخورد نزدیکی با پلوتون داشت نیز بیش از ۴۳۰۰۰۰ نام را از زمین با خود به همراه داشت.

InSight در حال ساخت

به گفته‌ی ناسا فضاپیمای اوریون نیز در نخستین سفر بدون سرنشین خود با ۱.۳۸ میلیون نام به فضا پرتاب شد. اوریون به این منظور طراحی و ساخته شده که بتواند تا دوردست‌ها سفر کرده و انسان‌ها را به نقاطی از فضا مانند مریخ یا حتی شهاب سنگ‌ها ببرد، جاهایی که تا پیش از این هرگز به آن‌ها پا نگذاشته‌ایم.

دانشمندان ناسا فرودگر InSight را بخشی از مسیر رساندن انسان‌ها به سیاره‌ی سرخ می‌دانند؛ هدف از طراحی و ساخت این فرودگر، بررسی ساختار درونی مریخ بوده تا به محققین زمینی کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد شکل‌گیری سیاره‌های خاکی منظومه‌ی شمسی به دست آورند؛ InSight همچنین به یک لرزه‌سنج نیز مجهز است تا بتواند قدرت زمین‌لرزه‌های مریخی را اندازه‌گیری کند.

۵۳۷a720cee240-Photo-Credit-NASA-JPL-Caltech

قدم بعدی ما یک ماموریت شگفت‌انگیز دیگر به سطح مریخ است و شما نیز با ثبت نام خود در این پروژه می‌توانید یکی از همراهان InSIght در سفر به سیاره‌ی سرخ، کشف و درک فضا و بخشی از آینده‌ی فضانوردی باشید.


 

(5)(0)

ارسال نظر

*