آلودگی هوا روزانه موجب مرگ ۴۰۰۰ شهروند چینی می‌شود


China-Readies-to-Invest-275-Billion-206-17-Billion-in-Curbing-Air-Pollution-376748-2


لایه‌ی ضخیمی از مه‌دود که بسیاری از شهرهای چین را پوشانده است، نه تنها ساکنین این شهرها را بیمار می‌کند بلکه موجب بروز مرگ زودرس آن‌ها نیز می‌شود: آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در چین روزانه به ۴۰۰۰ نفر می‌رسد. بررسی ساعتی وضعیت هوای ۱۵۰۰ ایستگاه که به مدت یک ماه در نقاط مختلف این کشور بر پا شده بودند نشان داد که گرچه این آلودگی از ترکیبات متعدد و مختلفی تشکیل شده اما نگران‌کننده‌ترین آنها گونه‌ای از ذرات معلق به نام PM2.5 است که ذراتی با قطر کمتر از ۲.۵ میکرومتر هستند و به آسانی می‌توانند در بافت‌های ریه و دیگر اعضای بدن رسوخ کنند.

 این ذرات نه تنها می‌توانند موجب بروز بیماری‌هایی مانند آسم و سرطان ریه شوند، بلکه از جمله عوامل سکته‌های قلبی و مغزی نیز هستند و به این ترتیب ۱۷ درصد مرگ‌های ثبت شده در چین را می‌توان به طور مستقیم نتیجه‌ی آلودگی هوا دانست که میزان آن در طول یک سال به ۱.۶ میلیون نفر می‌رسد؛ برآورد می‌شود ۳۸ درصد شهروندان چینی به طور مداوم در معرض تنفس هوای آلوده قرار داشته باشند: هر ساعت تنفس در این هوا برای زنان، مردان و کودکان معادل دود کردن ۱.۵ سیگار است و به طور متوسط ۲۰ دقیقه از طول عمر آنان می‌کاهد.

Hkg8233668

کارخانه‌های مصرف کننده‌ی زغال‌سنگ مسئول بروز این آلودگی هستند و در حال حاضر ۶۴ درصد انرژی مصرفی در چین از طریق زغال‌سنگ تامین می‌شود. این کشور پیش از این متعهد شده بود بخشی از این کارخانه‌ها را تعطیل کند تا از آلودگی بیشتر هوا جلوگیری شود اما تعداد کارخانه‌های جدیدی که با ادعای استفاده از «زغال‌سنگ پاک» سر بر می‌آورند، سه برابر بیشتر از تعداد کارخانه‌های قدیمی تعطیل شده است.

نکته‌ی ناراحت کننده اینجاست که گرچه بیشتر این کارخانه‌ها به دور از شهرهای بزرگ ساخته می‌شوند اما آلودگی‌های ناشی از آن‌ها در یک منطقه باقی نمی‌ماند و حتی شهرهایی مانند پکن نیز از آلودگی PM2.5 حاصل از شهرهای صنعتی دوردست در امان نمانده‌اند. طبق برنامه‌ی استفاده از انرژی‌های پاک در آمریکا برآورد شد که تعطیلی کارخانه‌های غال‌سنگ می‌تواند سالانه از بروز ۱۵۰۰ تا ۳۶۰۰ مرگ زودرس ناشی از آلودگی جلوگیری کند و گفته می‌شود اجرای برنامه‌ای مشابه در چین نیز قادر خواهد بود از مقدار دی‌اکسیدکربن وارد شده به هوا کاسته و به این ترتیب از بیماری و مرگ شهروندان جلوگیری کند.


 

(3)(0)