در شب‌های آینده برای تماشای بارش شهابی برساوشی به آسمان نگاه کنیدبارش شهابی برساوشی هر سال از ۲۷ تیر تا ۲۴ شهریور مناظری زیبا و نورانی را در آسمان شب به تصویر می‌کشد، گفته می‌شود امسال این بارش در ۲۱ و ۲۲ مرداد به اوج خود برسد و رصدگران نیمکره‌ی شمالی در این زمان قادر خواهند بود در صورتی که منطقه‌ای با آسمان تاریک و صاف را برای رصد پیدا کرده باشند، نزدیک به صد شهاب سنگ را در هر ساعت مشاهده کنند.

امسال کار پیدا کردن آسمان تاریک برای رصدگران آسان‌تر هم شده است چرا که اوج این بارش در تاریخ ۲۲ مرداد دقیقاً با شب قبل از ماه نو همزمان شده که به معنای تاریکی مطلق آسمان‌ پس‌زمینه است. اگر قرار است در تمام طول سال تنها یک بارش شهابی را رصد کنید انتخاب یکی از بارش‌های برساوشی یا جوزایی که در آذر ماه رخ می‌دهد بهترین انتخاب است. شهاب‌های بارش برساوشی معمولاً سریع و پرنور هستند و معمولاً ردشان نیز در آسمان به جا می‌ماند که در بارش امسال به دلیل نبودن ماه بسیار زیباتر هم خواهد بود.

۷۸۲۳۳۳۳۵۷۰_۱۱baec23b5_b

این بارش از این رو برساوشی نام گرفته که اخترشناسان مرکز آن را در صورت فلکی برساوش می‌دانند و از ذرات جدا شده از ستاره‌ی دنباله‌دار سوییفت-تاتل به هنگام خروج آن از منطقه‌ی داخلی منظومه‌ی شمسی تشکیل می‌شود و در صورتی که بتوانید در تاریخ‌های مشخص شده از مناطق شهری خارج شده و از فضای سرشار از آلودگی نوری و مه‌دود گرفته‌ی آن‌ها فاصله بگیرید قادر خواهید بود با چشم غیرمسلح نیز این بارش را مشاهده کنید.

در اوج این بارش شهابی ۶۰ تا ۱۰۰ شهاب در هر ساعت با سرعت ۲۰۹۰۰۰ کیلومتر بر ساعت وارد جو زمین می‌شوند و می‌سوزند. نکته‌ی جالب اینجاست که این شهاب سنگ‌ها بسیار کوچک هستند و وزنشان از حدود یک یا دو گرم (حدوداً به اندازه‌ی یک گیره‌ی کاغذ) بیشتر نمی‌شود.


 

(5)(0)

ارسال نظر

*