ساخت عایق صدا با قدرت جذب ۹۹.۷ درصدی امواج صوت


lincoln_sound_bfi-1


همه‌ی ما هر از گاهی در زندگی‌مان به کمی آرامش و سکوت نیاز داریم؛ اما آیا تا کنون به مفهوم حقیقی «سکوت مطلق» اندیشیده‌اید؟ وضعیتی ترسناک که در آن صدای تمام فعالیت‌های داخلی بدن که تا پیش از این حتی متوجهشان نمی‌شدیم مانند صدای قطارهای عظیم باربری به گوشمان خواهد رسید، وضعیتی که در آن احتمالاً قادر خواهید بود حتی صدای تپش قلب خود را نیز به وضوح بشنوید.

حالا تیمی از محققین در دانشگاه هنگ‌کنگ موفق شده‌اند تا حد ممکن به این وضعیت سکوت مطلق نزدیک شوند؛ آن‌ها ادعا می‌کنند توانسته‌اند یک سیستم عایق صدا تولید کنند که می‌تواند ۹۹.۷ درصد امواج فشاری (صدا) با بسامد پایین را با استفاده از مواد و ساختارهای زیرطول‌موجی (Subwavelength) جذب کند. این سیستم جاذب صدا دارای ساختاری است که از دو تشدیدگر تشکیل شده که هر دو با بسامد یکسانی تنظیم شده‌اند.

میزان مقاومت ظاهری این سیستم‌ها با محیط که در این مورد هوا است، برابری می‌کند تا انعکاس به مقدار کمینه برسد. به طور کلی می‌توان گفت که این سیستم در عمل می‌تواند صدا را نابود کند چرا که به دلیل وجود ابعاد زیرطول‌موجی، امواج صوتی ساطع شده از هر جهتی که باشند به طور کلی از میان خواهند رفت.

در این مقاله آمده است که ساختار اولیه‌ی این سیستم به این صورت بود که از ماده‌ی جاذب نازکی به همراه یک لایه‌ی انعکاسی سخت و پوشش بسیار نازکی از هوا در میان دو لایه استفاده شود تا امواج صدایی که از لایه‌ی جاذب نازک رد می‌شوند توسط لایه‌ی انعکاسی بازگشت داده شده و سپس به گونه‌ای با دیگر امواج ورودی برخورد کنند که موجب ایجاد اختلال و از میان رفتن امواج صوتی شوند.

به بیان دیگر هنگامی که صوت به ماده‌ی اولیه برخورد می‌کند به طور طبیعی به از هم پاشیدن تمایل دارد اما در اینجا این اتفاق با بسامد طبیعی تشدیدگر رخ می‌دهد. تشدیدگر دوم نیز با بسامد دقیقی تنظیم شده است که برای ایجاد الگوی تخریبگر کافی باشد. به این ترتیب امواج از هم پاشیده از بین خواهند رفت و تقریباً تمامی امواج (۹۹.۷ درصد) جذب خواهند شد. این اتفاق صدای موجود در محیط را تا ۵۰ دسی‌بل کاهش می‌دهد که مقدار بسیار چشمگیری است.


 

(3)(1)

1 نظر برای «ساخت عایق صدا با قدرت جذب ۹۹.۷ درصدی امواج صوت»

امکان ارسال نظر وجود ندارد