افزایش ۶ ساله‌ی شاخص امید به زندگی جهانی در ۲۵ سال گذشته


old and child


تحقیقات جامع انجام شده در مورد سلامتی، بیماری و طول عمر که در ۱۸۸ کشور جهان صورت گرفته نشان می‌دهد که امید به زندگی در مقایسه با دهه‌ی ۹۰ میلادی بیش از ۶ سال در سراسر جهان افزایش داشته است. طبق اطلاعات به دست آمده، امید به زندگی در زمان تولد برای هر دو جنس به ۷۱.۵ سال رسیده است در حالی که همین رقم در دهه‌ی نود میلادی، ۶۵.۳ سال بوده است. پیشرفت چشمگیر در زمینه‌ی مبارزه با HIV/AIDS و مالاریا در یک دهه‌ی اخیر همراه با راه‌های بهتر و کارآمدتر برای کنترل بیماری‌های همه‌گیر، بیماری‌های مادران و نوزادان و همچنین مشکلات تغذیه‌ای را می‌توان از اصلی‌ترین دلایل این افزایش در میزان امید به زندگی انسان‌ها برشمرد.

علی‌رغم این که طول مدت حیات انسان‌ها در مقایسه با ربع قرن گذشته به طور متوسط ۶.۲ سال افزایش داشته، این سال‌های اضافه لزوماً سال‌های خوش و آسانی به حساب نمی‌آیند چرا که شاخص «سال‌های زندگی سالم» که اثر بیماری‌ها و معلولیت‌های غیرمرگبار را بررسی می‌کند، تنها ۵.۴ سال افزایش داشته و از ۵۶.۹ سال در ۱۹۹۰ به ۶۲.۳ در ۲۰۱۳ رسیده است. به این ترتیب سال‌های بیشتری زندگی می‌کنیم اما سال‌های بیشتری را نیز با دشواری‌های ناشی از بیماری و معلولیت می‌گذرانیم چرا که زندگی طولانی‌تر به این معناست که سال‌های بیشتری را در دوران پیری و مشکلات ناشی از آن سپری خواهیم کرد.

پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه‌ی سلامتی طی سال‌های اخیر در جهان موجب شده موفق شویم طول عمر افراد را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم اما از سوی دیگر حالا می‌بایست راهی برای پیشگیری و درمان دلایل ایجاد بیماری و معلولیت بیابیم. گرچه شاخص سال‌های زندگی سالم در بسیاری از نقاط جهان بالا رفته است اما پراکندگی این شاخص در تمام نقاط جهان یکسان نیست و برخی کشورها حتی در این زمینه پس‌رفت نیز داشته‌اند که کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، پاراگوئه، بلاروس، لسوتو و سوازیلند در این دسته‌اند. تعداد سال‌های زندگی سالم برای افرادی که در سال ۲۰۱۳ در کشورهای لسوتو و سوازیلند متولد شده‌اند، در مقایسه با هموطنانشان که در سال ۱۹۹۰ متولد شده‌اند، ۱۰ سال کاهش یافته است.

WLD_Health_Shadow
شاخص سال های زندگی سالم در کلان شهرهای جهان

این در حالی است که کشورهایی مانند اتیوپی در این زمینه پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و این کشور موفق شده شاخص سال‌های زندگی سالم را ۱۳.۵ سال افزایش دهد که بیش از دو برابر بیشتر از مقدار متوسط جهانی است: افرادی که در سال ۱۹۹۰ در اتیوپی متولد می‌شدند به طور متوسط تنها ۴۰.۸ سال شانس زندگی سالم داشتند در حالی که این میزان در ۲۰۱۳ به ۵۴.۳ سال رسیده است که این پیشرفت از طریق کاهش میزان بیماری‌های رودوی، عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های نوزادان صورت گرفته است.

در این لیست کشورهایی با بالاترین شاخص زندگی سالم برای هر دو جنس عبارتند از ژاپن، سنگاپور، آندورا، ایسلند و قبرس؛ کمترین شاخص زندگی سالم نیز به لسوتو، سوازیلند، جمهوری آفریقای مرکزی، گینه‌ی بیسائو و زیمبابوه تعلق دارد.


 

(0)(0)