نگاهی به ۲۰ تغییر جدید در تنظیمات iOS 9


 

ios-9-wallpaper-full-resolution-696x392


نسخه نهایی iOS 9 بالاخره با کلی ویژگی جدید از راه رسید تا بعد از iOS 8.4.1 جان تازه‌ای به دستگاه‌های اپلی بدهد. در این پست ۲۰ تغییری که در تنظیمات دستگاه شما بعد از نصب این نسخه ایجاد می‌شود را معرفی می‌کنیم.

جست‌وجو در تنظیمات
 

ios-9-settings-search1


اپل بالاخره امکان جست‌وجو کردن کلمه خاص مورد نظر شما را در میان بخش تنظیمات دستگاه‌های خود مهیا کرد. از این پس به جای گشتن به دنبال تنظیمات مورد نظر خود می‌توانید نام آن را در این قسمت وارد کرده و دیگر در لابه‌لای صفحات پرتعداد این بخش سردرگم نخواهید شد.

باتری

اپل ابراز کرده بود که iOS 9 قادر است پس از نصب شدن برروی دستگاه‌های شما تا یک ساعت دوام باتری را در هر شارژ افزایش دهد. احتمالاً این دستاورد از طریق بهینه‌سازی هسته iOS و اپ‌ها و ویژگی‌های فعلی آن ممکن شده است. علاوه بر این یک ساعت، iOS 9 ویژگی Low Power Mode را معرفی کرده که با فعال کردن آن تا ۳ ساعت عمر باتری شما دوام بیشتری خواهد داشت.
 

ios-9-settings-battery


از iOS 9 به بعد، باتری یک تب جدیدی برای این ویژگی پیدا کرده که می‌توانید به دلخواه آن را فعال یا غیرفعال کنید. برای پیدا کردن Low Power Mode به Setting > General > Usage > Battery Usage مراجعه کنید.
 

ios-9-low-power-mode-1


مصرف باتری هم یک ویژگی مخفی تازه‌ای پیدا کرده که با لمس جزییات آن اطلاعاتی نظیر میزان روشن بودن نمایشگر و باز بودن هر اپ یا برنامه سیستمی به شما نشان داده می‌شود. این ویژگی در پیدا کردن اپ‌های پرمصرف بسیار مفید خواهد بود.
 

ios-9-settings-battery-usage


اپ آیکلاد درایو
 

ios-9-icloud-drive-app1


همانطور که از اسم این اپ مشخص است به شما این امکان را می‌دهد که به فایل‌های ذخیره شده برروی آیکلاد خود دسترسی داشته باشید. به صورت پیشفرض این اپ مخفی است اما می‌توانید با رفتن به Setting > iCloud > iCloud Drive آن را فعال کرده و برروی صفحه خانگی دستگاه خود قراردهید.

رمز‌های Passcode 6 رقمی شدند
 

ios-9-settings-passcode1


از این به بعد iOS 9 برای محکم‌تر کردن رمز دستگاه از شما می‌خواهد که از رمزهای ۶ رقمی استفاده کنید. البته از شما خواسته نمی‌شود که رمز ۴ رقمی قبلی خود را تغییر دهید اما اگر تغییر دادید مجبور هستید از رمز ۶ رقمی استفاده کنید. اگر هم هنوز به رمز ۴ رقمی اعتقاد دارید می‌توانید با زدن دکمه Passcode Option بازهم از رمزهای ۴ رقمی استفاده کنید.

گروه‌بندی کردن اعلانیه‌ها براساس اپ ها
 

ios-9-notifications-group-by-app1


در قسمت Setting > Notification یک گزینه تازه‌ای وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد که اعلانیه‌های اپ‌های دلخواه را گروه‌بندی کنید.

قفل خودکار سریعتر
 

ios-9-settings-autolock


در قسمت Setting > General > Auto-Lock زمان ۳۰ ثانیه‌ای برای قفل شدن اتوماتیک دستگاه شما افزوده شده‌است.

غیرفعال کردن همه‌ی ویبره‌ها
 

ios-9-settings-vibrations


به لطف گزینه‌ی تازه‌ای که در General > Accessibility > Vibrations اضافه شده می‌توانید تمام لرزش‌های آیفون یا آیپد را از کار بیندازید. البته با انجام اینکار لرزش‌های ناشی از زمین لرزه و سونامی هم یا سایر هشدارهای اورژانسی از کار خواهند افتاد.

تغییر حساسیت نمایشگر لمسی
 

ios-9-settings-touch-accomodations


iOS 9 یک بخش جدیدی با نام Touch Accommodations به راه انداخته تا به واسطه آن بتوانید میزان حساسیت نمایشگر لمسی آیفون یا آیپد خود را دستکاری کنید. برای پیداکردن این بخش به General > Accessibility > Touch Accommodations سر بزنید.

دسترسی سریع به Wallet از طریق صفحه قفل
 

ios-9-settings-wallet


با دوبار لمس کردن تاچ آیدی به سرعت وارد Wallet آیفون ۶ یا ۶ پلاس خود خواهید شد. می‌توانید با رفتن به Setting > Touch ID > Wallet این امکان را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن ویژگی لرزش برای بازگشت به قبل
 

ios-9-settings-shaketoundo


اگر این ویژگی چندان برای شما مفید نیست و حتی مشکل‌ساز هم می‌شود می‌توانید با رفتن به Setting > General > Accessibility > Shake to Undo آن را غیرفعال کنید.

اصلاح دلخواه ظاهر شبیه ساز دکمه هوم یا Assistive touch
 

ios-9-settings-assistivetouch1


از این به بعد می‌توانید بخش بالایی منوی کمکی دستگاه خود را دستکاری کنید. این دکمه که مدتی است کاربرد زیادی پیدا کرده می‌تواند کارهایی را که دم دست نیستند را با فشردن همان دکمه سفید در یکجا جمع آوری کند. در iOS 9 می‌توانید دکمه‌های این بخش را طبق سلیقه خود تغییر دهید. همینطور می‌توانید ۲ دکمه دیگر را به آن اضافه کنید.

بی‌صدا کردن سیری
 

ios-9-settings-siri-audio-feedback


امکان تازه‌ای با نام Control with ring Switch در تنظیمات سیری قرارداده شده تا به هنگام بی‌صدا کردن دستگاه، صدای سیری هم قطع شود. برای فعال یا غیرفعال کردن این ویِژگی به General > Siri > Audio Feedback مراجعه کنید. همچنین صدای سیری را می‌توانید به کمک دستگاه بلوتوثی متصل شده به آن، هدفون یا از طریق CarPlay بشنوید.

تنظیمات والپیپر
 

ios-9-settings-wallpaper


به هنگام قراردادن پس‌زمینه خاص در iOS 9 ، با دو انتخاب روبه‌رو خواهید شد که یکی Still و دیگری Perspective است. تا به حال در iOS 8 تنها می‌توانستید perspective Zoom را فعال یا غیرفعال کنید.

استفاده از صداهای سیری برای توصیف صفحه نمایش

 

ios-9-settings-voiceover


برای فعال کردن این ویژگی به General > Accessibility > VoiceOver > Speech > Default Dialect بروید.

نشان دادن حروف کوچک صفحه کلید
 

ios-9-settings-lowercasekeys


اپل این قابلیت را فراهم کرده تا بتوانید به هنگام تایپ کردن به شکل ساده‌تری از نوشتن حروف کوچک یا بزرگ باخبر شوید. در iOS 9 حروف کوچکتر به هنگامی که دکمه شیفت را نگه داشته‌اید به حروف بزرگ تبدیل می‌شوند. تا پیش از iOS 9 هردو اندازه حروف برروی صفحه کلید در هنگام فعال یا غیرفعال بودن شیفت مشخص بودند. برای برگشتن به حالت قبل به Setting > General > Accessibility > Keyboard بروید.

پیش‌نمایش کاراکترها و حروف کیبورد
 

ios-9-settings-showcharacterpreview


زمانی که با کیبورد دستگاه خود مشغول تایپ کردن هستید معمولاً پیش‌نمایشی از هر کاراکتری که انتخاب می‌کنید به شما نشان داده می‌شود. برای حذف این ویژگی کیبورد می‌توانید به Setting > General > Keyboard > Show Character رفته و آن را غیرفعال کنید.

اضافه شدن رزولوشن جدید برای فیلم‌برداری

کاربران آیفون‌های ۶ و ۶ پلاس از این به بعد در تنظیمات رزولوشن فیلم‌برداری و فیلم‌برداری در حالت آهسته رزولوشن جدیدی را خواهند دید. برای فیلم‌برداری می‌توانید به صورت‌های: اچ‌دی ۷۲۰p و ۳۰ فریم برثانیه، اچ‌دی ۱۰۸۰p و ۳۰ فریم برثانیه یا اچ‌دی ۱۰۸۰p با نرخ فریم ۶۰ فریم برثانیه ویدئوهای خود را ثبت کنید. برای حالت آهسته یا slo-mo هم دو گزینه ۷۲۰p با نرخ فریم ۱۲۰ و ۷۲۰p با نرخ فریم ۲۴۰ وجود دارد.

رمز‌های عبور سافاری

 

ios-9-settings-safari-passwords-touchid

 

رمز‌های عبور سافاری اکنون قابلیت پشتیبانی از تاچ آیدی را دارند. برای اینکار به Setting > Safari > Passwords بروید.

حذف کننده مطالب تبلیغاتی

iOS 9 در اختیار توسعه‌دهندگان خود امکان اضافه کردن افزونه‌های Adblock را به مرورگر سافاری داده است، می‌توانید افزونه‌هایی که به تازگی اضافه می‌شوند را از اپ استور دریافت کنید. همچنین این ویژگی را از قسمت سافاری به مانند تصویر زیر می‌توانید فعال یا غیرفعال کنید.
 

ios-9-settings-safari-content-blockers1


اجازه‌ی فعال بودن چندین اپ + پخش تصویر در تصویر ویدئوها (آیپد)
 

ios-9-ipad-multitasking-settings


در قسمت General > Multitasking به کاربران آیپد اجازه داده شده تا مشخص کنند که آیا اپی با کشیدن از کنار اجرا شده یا ویژگی اجرا شدن دو اپ در کنار هم فعال باشد یا نه.

تب بعدی در این قسمت Persistant Video Overlay است که به کاربرهای آیپد اجازه می‌دهد تا ویدئوی مورد نظر خود را حتی با خروج از صفحه‌ای که در آن قرار داشت همچنان تماشا کنند.
 

timthumb


 

(11)(0)

2 نظر برای «نگاهی به ۲۰ تغییر جدید در تنظیمات iOS 9»

  1. نصیری | تعداد نظرها: 1

    - ویرایش

    سلام من ایفون ۶اس دارم گزینه اتولاک قابل تنظیم نیست نمیشه وارد شد ایکونش کمرنگه چیکار کنم لطفا ج برام ایمیل کنید

    (16)(0)

امکان ارسال نظر وجود ندارد