چگونه آیفون خود را آماده فروختن کنیم؟


sell-you-iphone


کمتر از چند هفته تا عرضه رسمی دو آیفون ۶S زمان باقیمانده و معمولاً بعد از عرضه یک آیفون جدید عده‌ای از کاربرهای نسل سال قبل آیفون، گوشی خود را قدیمی دانسته و با کنار گذاشتن آن نسل جدید را خریداری می‌کنند. کاربرهای دیگری هم هستند که در صورت افت قیمت و مناسب دیدن شرایط، آیفون‌های سال قبل را خریداری می‌کنند. اگر در حال حاضر شما هم از آیفون استفاده می‌کنید و قصد دارید به‌زودی آن را فروخته و آیفون دیگری را خریداری کنید احتمالاً با موضوع مهمی چون ریست کردن اطلاعات دستگاه خود فکر کرده‌اید.
 

erase iphone data


معمولاً تصور ما از پاک کردن همه‌چیز یعنی رجوع به تنظیمات دستگاه و زدن دکمه ریست، اما به‌مرورزمان و اضافه شدن امکاناتی چون تاچ آیدی و اکانت آیکلاد به آیفون، پروسه از بین بردن اطلاعات شخصی در این گوشی کمی پیچیده‌تر شده است. پیش‌ازاین در مورد روش مطمئن برای از بین بردن و پاک کردن اطلاعات گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی به‌صورت مفصل صحبت کرده بودیم، این بار روش‌هایی که کمک می‌کند کاربران گوشی‌های آیفون با خیال راحتی به دستگاه دیگر مهاجرت کنند را آموزش می‌دهیم.

پاک کردن تمام مطالب و تنظیمات

راحت‌ترین و بهترین قدم برای پاک کردن اطلاعات گوشی در قسمت General > Reset قرار دارد، بعد از رفتن به این قسمت دکمه Erase All Content And Setting را بزنید. البته بهتر است پیش از انجام این مرحله به کمک آیتونز از اطلاعات خود بکاپ گرفته باشید، بعد از زدن دکمه بالا از شما خواسته می‌شود که رمز آیفون خود یا همان passcode را وارد کنید.
 

۱


در اینجا به شما اطلاع داده می‌شود که با این کار تمام اطلاعات آیفون شما پاک خواهد شد. با زدن دکمه Erase iPhone از شما رمز اکانت آیکلادتان پرسیده می‌شود تا این گوشی از اکانت آیکلاد شما حذف شود. به‌محض اینکه رمز خود را وارد کرده و دکمه Erase را بزنید آیفون به‌سرعت تمامی اطلاعات را پاک خواهد کرد و در انتها یک اعلانیه ایمیل برای شما مبنی بر غیرفعال شدن Find My iPhone ارسال می‌شود. چند دقیقه زمان لازم است تا پیغام Hello و بعدازآن Slide to Set up بر روی آیفونی که اطلاعات آن پاک‌شده نشان داده شود.
 

۲


حالا آیا این روش پاک کردن اطلاعات مطمئن است؟

تمامی آیفون‌ها از سیستم کدگذاری AES-256 استفاده می‌کنند و با زدن دکمه Erase iPhone کلید این رمزگذاری هم نابود می‌شود. تابه‌حال چند شرکت تأمین امنیت برای برقراری امنیت بیشتر در رمزگذاری آیفون به اپل پیشنهاد‌هایی داده‌اند اما اپل روش آن‌ها را گمراه‌کننده دانسته و از روش مخصوص خودش استفاده می‌‌کند. به‌هرحال خیالتان راحت باشد که صاحب بعدی گوشی شما نمی‌تواند اطلاعات شمارا بازیابی کند و تنها خود شما هستید که در صورت لزوم با داشتن بکاپ کدگذاری شده آیتونز خود از این اطلاعات دوباره استفاده خواهید کرد.

قفل فعال‌سازی و Find My iPhone چطور؟

همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است می‌توانید به‌صورت دستی با رفتن به تنظیمات آیکلاد Find My iPhone را غیرفعال کنید که البته برای این کار نیاز به واردکردن رمز آیکلاد خوددارید. اما اگر طبق روش بالایی اقدام به پاک کردن همه‌چیز و زدن دکمه Erase All Content And Setting کرده باشید، بعد از واردکردن پسورد آیکلاد این کار به‌صورت خودکار انجام خواهد شد و نیازی نیست Find My iPhone را به‌صورت دستی غیرفعال کنید.
 

۳


هردو روش‌ بالا قفل فعال‌سازی یا Activation Lock دستگاه شمارا غیرفعال می‌کند، Activation Lock همان سیستم امنیتی‌ است که به شما کمک می‌کند از راه دور و زمانی که آیفونتان را به هر دلیلی ازدست‌داده‌اید اقدام به فرستادن سیگنال به آن کرده و یا همه اطلاعاتتان را از راه دور پاک‌کنید. خریدار بعدی آیفون شما این موضوع را مدنظر دارد که شما همه‌ی مراحل بالا را طی کرده‌اید.
 

iCloud-Settings


اپل پی ، کارت‌های اعتباری و پاک کردن اثرانگشت تاچ آیدی

اگر از کاربران آیفون‌های ۶ و ۶ پلاس یا آیفون‌های جدیدتری هستید باید بدانید که با انجام فرآیند Erase iPhone تمامی اطلاعاتی چون اثرانگشت و مشخصات کارت‌های اعتباری واردشده در بخش اپل پی آیفون شما پاک خواهند شد. کاربران کشور آمریکا و سایر کشورهایی که در آینده تحت پوشش سرویس اپل پی قرار خواهند گرفت هم معمولاً توسط بانک طرف قرارداد با این سرویس، ایمیل‌هایی مبنی بر پاک شدن اطلاعات کارت اعتباری مجازی شما از اپل پی دریافت می‌کنند.
 

apple-pay-remove-card-settings


اگر قصد دارید برای اطمینان قلبی بیشتر به‌صورت دستی اقدام به پاک کردن اثرانگشت و اطلاعات کارت‌های خود بکنید در iOS 8 به قسمت Passbook & Apple Pay یا در iOS 9 به Wallet & Apple Pay بروید. اگر از اپل پی استفاده می‌کردید باید بدانید که هنوز اطلاعات مربوط به تراکنش‌های حساب شما در تاریخچه مرورگر سافاری آیفونتان باقی‌مانده است. برای پاک کردن آن به Setting > Safari > AutoFill > Credit Cards سری بزنید.
 

۲۰۱۳۱۰۰۳_managefingerprints_1


بررسی وضعیت آنلاک بودن
 

esnchecker


خریداران آیفون‌های کارکرده برای روبه‌رو نشدن با مشکلاتی نظیر دزدی بودن آیفون یا عدم آنلاک بودن آن می‌توانند با واردکردن سریال دستگاه که در قسمت Setting > General > About > IMEI شماره‌سریال دستگاه خود را پیدا و با مراجعه به این وب‌سایت از وضعیت دستگاه خود باخبر شوند. معمولاً IMIE یا International Mobile Equipment بیشتر برای شبکه‌های جی اس ام بین‌المللی و MEID برای امریکا یا شبکه‌های CDMA چون اپراتورهای Verizon یا Sprint است.
 

iphone-6-imei


آیکلاد
 

icloudpanel2


تجربه نشان داده که پاک کردن تمام اطلاعات آیفون یا Erase iPhone به‌طور کامل آن را از آیکلاد حذف نمی‌کند. برای حذف کامل این آیفون می‌توانید به کمک یک سیستم مک به بخش تنظیمات یا System Preferences رفته و با انتخاب آیکلاد و کلیک کردن بر روی Account Details آیفون موردنظر را انتخاب کرده و Remove From Account را انتخاب و دست‌آخر هم Done را بزنید.
 

itunesinthecloud2


iTunes in the Cloud
 

iTunes-Check-Accounts


اپل سال ۲۰۱۱ دو سرویس جدید خود که یکی آیکلاد (سرویس ایمیل، بکاپ گیری و سینک کردن اطلاعات است) و دیگر iTunes in the Cloud (سرویسی مجازی‌ای که اجازه دسترسی به موارد خریداری‌شده پیشین را به‌صورت رایگان به کاربر می‌دهد) را به راه انداخت. بعد از حذف کردن آیفونتان از حساب آیکلاد شما همچنان امکان دسترسی به iTunes in the Cloud برای آن وجود دارد.
 

get-rid-u2-album-you-never-wanted-your-iphone.w654


برای پاک کردن این آیفون از iTunes in the Cloud به آیتونز رفته و در قسمت Account (در نسخه‌های جدید آیتونز سمت راست نوار جست‌وجو و در زیر Account) رفته و با زدن Account Info از شما خواسته می‌شود که اطلاعات اپل آیدی خود را وارد کنید. صفحه را به پایین کشیده و در پایین iTunes in the iCloud گزینه Manage Devices را انتخاب کنید و آیفون موردنظر را حذف کنید.
 

۳۵۱۴۶۵۱۰


اپل آیدی و مدیریت دستگاه‌های امن Trusted Device

بعد از مراحل بالا بازهم این امکان وجود دارد که آیفونی که قصد فروش آن رادارید هنوز با یکی از اکانت‌های شما ارتباط داشته باشد. منظور همان روش تائید دو فاکتوره هویت شما در آدرس AppleID.apple.com است. در این روش معمولاً رمز شما یک‌بار به مک و یک‌بار هم برای یکی از دستگاه‌های امن یا Trusted devices ارسال می‌شود. برای مدیریت و حذف دستگاه‌های امن به این آدرس رفته و با زدن Remove آیفون خود را از این لیست حذف کنید.
 

۱۱۲۱۳-۳۹۵۴-۰۰۹-Trusted-Devices-l


اگر مراحل بالا را با موفقیت انجام داده باشید می‌توان گفت که اصل کار تمام است. باقی کارهای پیش رو می‌تواند خارج کردن سیم‌کارت به کمک ابزاری که در داخل جعبه آیفون شما قرار داشته بوده و در نهایت تمیز کردن دستگاه شما ازلحاظ نظافت ظاهری جلب مشتری باشد.


 

(15)(1)

23 نظر برای «چگونه آیفون خود را آماده فروختن کنیم؟»

 1. سلام من یه ایفون ۵ دارم باطریش عوص کردم گاهی خودش خاموش میشه. نمیدونم مشکلش چیه کسی هست راهنمایی کنه دومین مشکلم اپل ایدی کارتی گرفتم انگار از کار افتاده ایکلود شده با اپل ایدی قبلیم میتونم اپ کنم ولی هی میگه رمز امل ایدی کارتی بده انگار از کار افتاده هرچی میزنم چیکار باید بکنم میخوام بفروشم یا با یه گوشی دوسیم کارت تعویض کنم خوب باید درست بشه باید چیکار کرد فرمت کنم درست میشه یا دیکه بالا نمیاد گوشیم ممنون اگه راهنمایی ونید

  (14)(2)
 2. Mohammad Ali | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام
  آیپد من جیلبیریک شده بود و من از این راه خواستم حذف کنم ولی الان بالا نمیاد
  لطفا کمکم کنید.

  (19)(3)
 3. سما | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام
  خسته نباشید
  من گوشی آیفون ۶ دارم - دوبار ریست کامل انجام داده ام ولی هنوز مخاطبینم حذف نشده باید چیکار کنم ؟؟؟
  جتی اپل آیدی و سیمکارتمم عوض کردم
  لطفا راهنمایی کنید ...

  (66)(27)
  1. سلام
   اگه گوشیتون جیلبریک شده اصلا از تنشیمات خوده گوشیتون استفاده نکنید
   یعنی نرید توی ستینگ و erase رو بزنید
   گوشیتوت بالا نمیاد

   باید آیتونز رو نصب کنین و از طریق آیتونز ریست کنین گوشیتونو که به حالت اولیه تنظیمات کاخونه برمیگرده

   (4)(3)
 4. محمودی | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام

  من یه گوشی Iphone 6s داشتم که ازم دزدیند و توش کلی عکس دارم ولی گوشی پسورد داره . یه برنامه دارم که عکسها توی اون برنامه است .(photo vault).
  میخوام ببینم که از طریق اپل آدی و پسوردش میتونم اپلیکیشن های گوشی رو پاک کنم قبل از اینکه دزد محترم به عکسها دست پیدا کنه ......

  ممنون

  (46)(27)
 5. اميرحسان | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام لطفا هر کی اصلاع داره حقیر رو کمک کنه.رمز اپل آیدی من هک شده یعنی کلا اون رمز به درد نمیخوره و الان نمیتونم این ریست فکتوری رو انجام بدم .دیدم شما این مطلبو گذاشتید گفتم شاید بتونید کمکم کنید،واقعا دیوانه کننده است،نه میتونم از آی دی قبلی درست حسابی خارج شم و نه آی دی جدید بزنم،تو رو خدا کمک کنید سپاس

  (46)(11)
 6. Payam | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  باسلام.
  من گوشی جدید گرفتم ولی نمیخوام محتوای آپس ایدیم روی أین گوشی سوار شه راهی برأی اینکه محتوای آپل ایدی رو فورنت کنم هست ؟؟؟

  ممنون میشم ممکم کنید

  (21)(0)
 7. حشمت الله | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام....اپل آی دی که درست کرده بودم خیلی وقت بود اصتفاده نکردم الان هرچی سرچ میکنم آی دی مو نمیشناسه الان گیرگردم کسی هم نمیخره خواهشن کمکم کنید چطوری آی دی مو دوباره راجستر کنم ممنون

  (21)(7)
 8. محمد | تعداد نظرها: 2

  - ویرایش

  سلام راهی برای خذف اپل ایدی مال ایکلود هسته تمام سوال های امنیتی و شماره تلفن ک دادم یادم رفته و گوشس ریست کردم فقط کارتون گوشی دارم

  (18)(9)
 9. ناشناس | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام من اپل ای دی ساختم ولی ارور ۱۰۰۹ میده الان میخواد اپل اد ئیم از ای کلاید حذف کنم نمیشه
  تور ور خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم

  (7)(4)
 10. نیما | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام من مجبور شدم اپل ایدی و پسوردمو به یکی از دوستانم بدم واسه اپدیت کردنه یکی از برنامه هاش که قبلا با اپل ایدیه من دانلود کرده بود. من ایکلودم فعال نیس، میخاستم بدونم دوستم میتونه به اطلاعات گوشیه من دست پیدا کنه یا نه؟ به اطلاعات ایمسیج چطور؟در ضمن من بعد از چند دقیقه که اپل ایدیمو بهش دادم پسوردمپ عوض کردم

  (41)(10)
 11. سلام. وقت بخیر. من ایپادم جیلبریک بود
  خواستم حذفش کنم اما انگار اشتباهی انجام دادم.
  با اپی که مال خود سیدیا بود همه ااش ارور میداد نصفه های فعالیتش
  بعد رفتم گزینه ی erase all content زدم. الان گیر کرده رو مارک اپل.
  حالا باید چیکارش کنم؟
  ممنون میشم کسی راهنمایی کنه.

  (7)(3)
 12. بهاره | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام من رمز گوشیمو فراموش کردم چند بار زدم الان این پیغام اومده
  iphone is disable connect to itunes
  الان تمام اطلاعال گوشیم پاک شده ؟

  (9)(2)
 13. جواد | تعداد نظرها: 1

  - ویرایش

  سلام من از یک اپل ایدی به چند نفر ایکلاد فعال کردم حالا اگر کسی عکس بگیره از گوشیش تو همه اونها پخش میشه؟ممنون میشم اگه جواب بدید و دیگه اینکه ایپدم رمزش رو فراموش کردم وقتی به یکی از مراکز بردم رمزش رو از طریق کامپیوتر واز کرد ولی ایپد همه چیزش پاک شده بود امکان دزدیدن عکسها واطلاعات شخصی که نیست تو این شرایط؟

  (1)(2)
  1. آرش محمد اصفهانی | تعداد نظرها: 363

   - ویرایش

   بله اگه اپل آیدی ها مشابه باشه و بکاپ گرفتن رو دستگاه ها فعال باشه همه اطلاعات به همون حساب مشترک می روند چون این تصور رو می کنه که همه ی دستگاه ها برای یک نفر هست. سوال دومتون رو متوجه نشدم.

   (1)(0)
 14. شهریار | تعداد نظرها: 2

  - ویرایش

  ممنونم آقا آرش از کمکتون
  من یقین دارم گوشیمو یکی از دوستام دزدیده ..و آیدی و پسوورد منو میدونه چون اپل آیدیمو باهاش باز کردم .. اگه آیدیمو حذف کنه یعنی فاتهه ؟
  ممنون میشم جواب بدین

  (8)(2)
 15. شهریار | تعداد نظرها: 2

  - ویرایش

  سلام و خسته نباشید
  من آیفونمو گم کردم دکمه ی find my iphon رو هم خاموش کرده بودم .. چطور میتونم پیداش کنم ترو خدا کمک کنین ممنون

  (3)(0)
  1. آرش محمد اصفهانی | تعداد نظرها: 363

   - ویرایش

   سلام دوست عزیز متاسفانه اگه فایند مای آیفون رو خاموش کرده باشید دیگه نمی تونید با آیکلاد پیداش کنید. فقط میتونید که به آیکلاد متصل بشید و در صورتی که از اطلاعاتتون در اونجا بکاپ گرفته بودید، رمزش رو عوض کنید تا کسی به اون اطلاعات دسترسی پیدا نکنه. یه راه دیگه ای هم وجود داره که بتونید آیفونتون رو از کار بندازید و اون هم در صورتی ممکنه که اکتیویشن لاک رو فعال کرده بوده باشید.

   (4)(2)
 16. مهرگان | تعداد نظرها: 280

  - ویرایش

  به نظر من ادم چرا باید ایفون بفروشه؟ چنین شاهکارى! من خودم ایفون فایو داشتم بعد سیکس گرفتم اینو هم میخریم! اما هنوز هم عاشق طراحى فایو هستم و اگر از کار افتاده بشه بازم تو دکور خونه نگهون میدارم

  (19)(6)

امکان ارسال نظر وجود ندارد