اپل دیروز یا اپل امروز؟ آیا تیم کوک اپل را پیروز نهایی خواهد کرد؟ + نظرسنجی


Tim_Cook_hands


استیو جابز در پنج اکتبر سال ۲۰۱۱ براثر سرطان پانکراس از دنیا رفت و اکنون‌که تا دو هفته دیگر وارد پنجمین سال از اپل بدون جابز می‌شویم بد نیست کمی در مورد مدیر بعدی این شرکت یعنی تیم کوک و نظرات متعدد در مورد درست یا غلط بود تصمیمات او صحبت کنیم. 

اپل در آخرین رویداد خود دو آیفون با اندازه‌های مختلف، آیپد پرو غول‌آسا و قلم اپل را رونمایی و معرفی کرد. از تمامی حواشی و سایر محصولات معرفی‌شده در آن مراسم که بگذریم ته دل از خودمان می‌پرسیم اکنون‌که این تغییرات در اپل رخ‌داده آیا به نفع این شرکت بوده و یا برعکس همه‌چیز در زمان استیو جابز بهتر پیش می‌رفت و با امروز غیرقابل مقایسه است؟
 

۹۶۰-apple-inc-tipped-to-launch-8-new-products-before-


اپل تا پیش از تیم کوک

در اینکه جابز دلیل اصلی موفقیت اپل تا زمان خودش بود شکی نیست و احتمالاً کسی نباشد که با این جمله مخالفت کند. استیو جابز با معرفی آیفون‌های خود کاری کرد که سایر گوشی سازهای جهان تا به امروز در تلاش باشند تا محصولی شبیه و یا بهتر از آن تولید کنند که البته به عقیده‌ی بسیاری هنوز این اتفاق نیفتاده است. ولی آیا اپل امروز با اپل زمان استیو تغییر کرده است؟
 

Steve_Jobs_portrait_by_tumb


اول‌ازهمه کاملاً مشخص است که امروز اپل در مقایسه بازمان قبل حق انتخاب بیشتری به طرفداران خود می‌دهد. آیفون‌هایی که در سه نوع ابعاد عرضه می‌شوند و یا آیپد‌هایی که اکنون همه نوع ابعاد تبلت را ارائه کرده‌اند و در انتها قلمی که استیو جابز همین چند سال پیش به ایده اضافه شدن آن به محصولات شرکتش می‌خندید.

پیش از تیم کوک اپل کمپانی‌ای بود که تنها بر روی چند محصول محبوب اما دوست‌داشتنی تمرکز داشت. آیفون‌ و آیپد هم سرجمع دو محصول بیشتر نبودند و فقط می‌بایست در یک اندازه عرضه می‌شدند. ریزترین جزییات هم از دید اپل دور نبود و کاری می‌کرد که مشتری بهترین تجربه کار با محصولش را داشته باشد. خریداران هم از این موضوع راضی بوده و هیچ مشکلی با آن روند نداشتند. یکی از جملات جالب و ماندگار استیو جابز این بود که:

از مشتری خود نپرسید که چه چیزی نیاز دارد چون تا زمانی که محصولی مطابق با نظر او آماده می‌کنید آن‌ها چیز دیگری از شما خواهند خواست.

اپل هم دو محصولی را ساخت که شاید کسی از او انتظارش را نداشت و درخواست نکرده بود. این شرکت تا قبل از مدیریت تیم کوک تمام تلاش و تمرکزش بر روی دو محصول و راضی بودن خریداران آن بود و ازآنجایی‌که این ایده جواب داده بود نمی‌توان به آن خرده گرفت.
 

timcook-stevejobs-webtaste


اپل از زمان مدیریت تیم کوک تا به امروز

اما دقت کرده‌اید که از زمانی که تیم کوک هدایت این شرکت را به دست گرفته به‌سختی می‌توان قضاوت و مقایسه محکمی بین زمان حال این شرکت با گذشته انجام داد؟ امروز اگر وارد اپل استوری بشوید در میان ابعاد مختلف آیفون، آیپد، اپل واچ و به‌زودی یک نوع قلم حق انتخاب و خرید خواهید داشت. در حقیقت تیم کوک کاری کرد تا مشتریان حق انتخاب بیشتری داشته و حتی در میان چند نمونه از محصولات اپل و انتخاب یکی از آن‌ها دچار شک و تردید بشوند. حالا آیا این چیزی بوده که اپلی‌ها امروز به آن‌ احتیاج داشتند و دوران یک مدلِ بودن آیفون و آیپد می‌بایست به پایان می‌رسید؟
 

cook


شاید بتوان درآمدزایی بی‌سابقه‌ی این شرکت را دلیل محکمی بر مسیر درست تیم کوک دانست. اگر اپل تا زمان استیو جابز موفق بود اکنون یک شرکت فوق موفق است چرا در حال حاضر ثروت این شرکت از برخی کشورهای کوچک جهان هم بیشتر شده و روز به روز در حال افزایش است.

به‌هرحال امروز اپل تمرکز خود را بر روی محصولات بیشتری قرار داده و این موضوع در عین خوب بودن می‌تواند موجب کمتر شدن میزان دقت بر روی تک‌تک محصولات این شرکت باشد. در نظرسنجی زیر شرکت کرده و توضیحات بیشتر را در قسمت نظرات حتماً با نوچه و دوستان خود در میان بگذارید.
 

steve-jobs-and-tim-cook-apple-portrait-illustration

نظرشما چیست؟

 • اپل در زمان استیو جابز موفق‌تر از امروز بود ( تعداد نظرها 34, 56% )
 • تیم کوک بدون شک عامل اصلی موفقیت اپل خواهد شد ( تعداد نظرها 27, 44% )

تعداد شرکت کنندگان: 61 نفر

Loading ... Loading ...


 

(11)(1)

9 نظر برای «اپل دیروز یا اپل امروز؟ آیا تیم کوک اپل را پیروز نهایی خواهد کرد؟ + نظرسنجی»

 1. حامد | تعداد نظرها: 9

  - ویرایش

  پاسخ

  جابز سیایتی در پیش گرفته بود که اپل یه محصول تک و اس بود ولی الان داره واسه همه یه چیزه عادی میشه و این عادی شدن باعث میشه بره تو ردیف نوکیا

  (1)(0)
 2. سلام اینکه دوستان نظر میدن خوبه ولی ما قبلا چیزی به عنوان باگ یا کرش را در ایفون نمیدیدیم و تا یه ای او اس تکمیل نمیشد ارزه نمیشد ولی الان هنوز یه ورژن کامل نشده ما با تغیر نه چندان زیاد شاهد ای او اس بعدی هستیم واینه که داره ایفون هارا بی خود میکنه من از اول که ٣ و ٣ جی اس اومد ایفون داشتم تا الان که ۶ دستمه و الان حاظرم سامسونگ بخرم چون اپل واقعا داره اذیت میکنه

  (0)(0)
  1. آرش محمد اصفهانی | تعداد نظرها: 363

   - ویرایش

   پاسخ

   سلام.قلم اپل از لوازم اختصاصی آیپد پرو هستش.قلم های متفرقه ای وجود داره که بشه روی آیپدهای دیگه استفاده بشن.

   (1)(0)
 3. ریده به اپل رفت... بوش الان در نمیاد ملت داغن، چند وقت دیگه حماقت کوک و نبوغ جابز معلوم میشه...واقعا باید به اون قلم خندید، استدلال جابز واقعا زیبا بود، انگشت انسان که ساخت خداست، بهترین گجته...

  (3)(0)
 4. به نظر بنده درست است پایه گذاری و ریشه موفقیت اپل را میتوان در زمان استیو دانست، ولیکن اپل نباید اشتباه نوکیا را بکند.اشتباه نوکیا این بود که به تعصبات خود در مورد زبان برنامه نویسی خود و عدم استفاده از صفحه تاچ خیلی پایبند بود که همین تعصب بی جهت و عدم توجه به نیاز زمانه باعث ورشکستگی آن شد. من استیو را خیلی دوست دارشتم ولی به نظر من راهی را که آقای کوک در پیش گرفته نیز درست و باعث تداوم موفقیت اپل خواهد شد.

  (2)(1)
 5. به نظر شخص خودم که تفاوت چندانی نیست فقط اپل الان راه شرکت های دیگه مث سامسونگ(که بیشتر از دوهزار مدل دستگاه دارن) رو گرفته و صدالبته این از اپل بعیده،درهرحال اپل هنوز هم بزرگترین و بهترین شرکت در این زمینه‌اس و کیفیت هم از همیشه بهتر بوده و همچنین کارایی دستگاه های الان اپل بی‌نظیر و قابل ستایشه:)
  امیدوارم هم اقای تیم به خودش بیاد و یکم استثتایی تر باشه چیزایی که عرضه میکنه...

  (3)(0)
  1. اما اپل با تفکر پوسیده استیو هم رشد نمیکرد! استیو با همه دعوا داشت! اینکه افیس و سیسکو و اى بى ام بیان به اپل خیلى خوبه اما استیو اینکارا رو نمیکرد! تیم کوک صلح طلب تره و من از اپل الان راضى تر هستم! امیدوارم جانى آیو هم افراد بیشترى رو تربیت کنه تا در زمان نبود خودش این شرکت نابود نشه!

   (4)(2)

ارسال نظر

*