انتشار تصاویر رندر شده نوکیا C1 و قوی‌تر شدن احتمال بازگشت این شرکت


۵۴۵


اوایل امسال بود که خبری از زبان نوکیا مبنی بر قصد این شرکت برای بازگشت به دنیای ساخت تلفن همراه منتشر شد و موجب خوشحالی بسیاری از طرفداران این گوشی ساز کهنه‌کار و  قدر فنلاندی شد. اما چند روز بعد خود نوکیا این موضوع را تکذیب کرد و ابراز داشت که فعلاً در فکر بازگشت به بازار تولید گوشی هوشمند نیست.

از زمانی که نوکیا به خدمت مایکروسافت درآمده دیگر از آن گوشی‌های جان‌سخت و معروف این کمپانی که هنوز هم تصاویر طنز آن‌ها در مقایسه با سایر گوشی‌های بازار در اینترنت به چشم می‌خورد نشد.
 


 

در عوض این شرکت تبدیل به یک گوشی سازی شده که گوشی‌های کسل‌کننده و بی زرق‌وبرقی که سیستم‌عامل نه‌چندان محبوب ویندوز فون مایکروسافت را در کالبد محصولات خود دارد. بعد از مدتی هم کلاً نام نوکیا از قاب و جعبه این گوشی‌های ویندوز فونی برداشته شد و مایکروسافت از نام لومیا برای فروش گوشی‌هایی که تنها یک دوربین پرقدرت از نوکیا در آن به یادگار باقی‌مانده بود استفاده کرد.

ولی ممکن است نوکیا دوباره به بازی بازگردد، در همان مطلب شایعه بازگشت نوکیا از گوشی هوشمندی به نام Nokia C1 صحبت کردیم که ممکن است بازگشت نوکیا را به کمک سیستم‌عامل اندروید ممکن کند. بعد از اولین انتشار تصویر این گوشی، نوکیا اعلام کرد که این تنها تصویر یک مدل مفهومی است و تا زمانی که بخش تولید موبایلش در اختیار مایکروسافت است خبری از رقابت هم نخواهد بود.

این احتمال وجود دارد که نوکیا به‌زودی همان روند تبلت N1 که خودش طراحی کرد ولی ساخت آن را به کسی دیگری سپرد پیگیری کند چراکه خوشان اجازه‌ ساخت گوشی تلفن همراه را فعلاً ندارند. به‌تازگی هم تصاویر تازه‌تری از نوکیا C1 منتشرشده که شباهت بسیاری به آیفون ۶ یا ۶S داشته و بدنه‌ی یکپارچه فلز با حاشیه‌های ناچیز نمایشگر تا لبه‌ها را از خود نشان می‌دهد.
 


 

اگر شایعاتی که پیش‌ازاین هم در مورد این گوشی مطرح‌شده بود درست باشند باید گفت که C1 با نمایشگر ۵ اینچی (۷۲۰p) ، دوربین اصلی ۸ مگاپیکسلی، دوربین جلویی ۵ مگاپیکسلی، دو گیگابایت رم و پردازنده‌ی اتم اینتل ساخته خواهد شد که البته با این جزییات یک اندرویدی میان رده‌ای خواهد بود. به‌هرحال باید کمی بیشتر صبر کنیم تا جزییات کامل‌تری از این گوشی و برنامه نوکیا منتشر شود.


 

(5)(1)