ساخت باتری هیدروژنی‌ که آیفون ۶ شمارا تا یک هفته روشن نگه می‌دارد


a-new-hydrogenpowered-battery-keeps-the-iphone-charged-for-up-to-a-week


آیا تابه‌حال آرزو داشته‌اید که ای‌کاش در آینده شرایطی به وجود آید تا بتوان با هر بار شارژ آیفون تا یک هفته از بابت انرژی داشتن آن برای انجام کارهای روزمره خود آسوده باشید؟ اگر این موضوع تابه‌حال برای شما در حد یک رؤیا بوده باید بگوییم که احتمالاً در آینده‌ای نه‌چندان دور این اتفاق رخ خواهد داد.

یک شرکت انگلستانی به نام Intelligent Energy که سابقه‌ای ۲۰ ساله در امر توسعه و تحقیق درزمینه‌ی انرژی دارد به‌تازگی از باتری جدیدی سخن می‌گوید که قادر است در یک تلفن هوشمند قرارگرفته و تا ۷ روز بین هر بار شارژ کردن دوام داشته باشد. این کمپانی در ساخت این باتری به‌جای استفاده از فرآیند مرسوم لیتیوم-یونی در باتری‌های امروزی، هیدروژن و اکسیژن را ترکیب کرده تا تولید برق کند، البته برای شارژ کردن چنین باتری‌ای لازم نیست که گوشی شما به پریز برق متصل شود و در عوض باید مخزن هیدروژنی آن را به نحوی دوباره پر یا تعویض کنید.
 

iFixit-640x353


خبر خوب برای کاربران آیفون اینکه این شرکت انگلیسی ارتباط خوب و نزدیکی با اپل داشته و توانسته یک مدل از باتری‌های هیدروژنی خود را در داخل یک آیفون ۶ آزمایش کند. خود اپل هم مدت‌هاست که تلاش می‌کند جایگزینی پاک و بادوام‌تر برای باتری‌های خود پیدا کند و برای همین در همکاری با این شرکت یکی از آیفون‌های ۶ خود را در اختیارشان قرار داده. البته جایگزین کردن ترکیب هیدروژن و آب در باتری یک گجت فناوری در کنار فواید آن مضرات دیگری چون تولید گرما و بخارآب حاصله از این فرآیند دارد که می‌تواند منجر به آسیب رسیدن به دستگاه شود.

برای همین لازم است که خروجی‌هایی برای به بیرون هدایت شدن این دو در آیفون تعبیه شوند و در کل برای نهایی شدن استفاده از چنین باتری‌ای لازم است سناریوها و شرایط متفاوتی موردبررسی قرار گیرد تا به‌عنوان‌مثال گذاشتن آیفون در جیب صاحب آن مشکلی درروند این فرآیند به وجود نیاورد. تصویر زیر مکانیسم کار یک مخزن سوخت هیدروژنی را نشان می‌دهد.
 

VFuaYdi45


نکته جالب آزمایش این شرکت انگلیسی بر روی آیفون این است که آن‌ها توانسته‌اند باتری‌ای طراحی کنند که درست در ابعاد باتری و محلی که برای قرارگیری باتری فعلی آیفون ۶ در نظر گرفته‌شده باشد و درنتیجه تغییری در طراحی و ضخامت آیفون ۶ به وجود نخواهد آمد. همچنین برای شارژ دوباره مخزن هیدروژنی آیفون از خروجی هدفون آن استفاده‌شده است.

هنری ویناند مدیر ارشد Intelligent Energy با دیدی مثبت نسبت به همکاری‌ شرکتش با اپل و آینده‌ی چنین باتری‌ای ابراز کرده که :

اکنون ما توانسته‌ایم مخزن سوخت نازکی طراحی کنیم که به‌راحتی در کالبد آیفون و در همان جای باتری لیتیوم یونی فعلی آیفون قرارمی‌گیرد. این‌یک موضوع بسیار مهم است چراکه برای گام برداشتن در جهت یک فناوری تازه باید ابتدا مسیر را برای کاربر راحت نمود.

۲۰۱۳۰۹۱۹_iphone6-review_0011-780x505


هنوز خود Intelligent Energy از اظهارنظر در مورد اینکه اپل هم در این آزمایش نقشی داشته ممانعت می‌کند و خود اپل هم به‌صورت رسمی از برنامه اش در استفاده از چنین باتری‌ای صحبت نکرده و شاید تا چنین کمپانی‌های کوچکی را خریداری نکند قصد استفاده از ایده‌های آن را هم نداشته باشد.  به‌هرحال فناوری‌های سبز مدت‌هاست که در کنار ما حضور دارند اما بقای بیشتر آن‌ها درگرو استفاده شدن توسط کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده گجت و لوازم راحتی زندگی انسان است، ولی در انتها بازهم تصور روشن ماندن آیفون یا هر گوشی هوشمند به مدت ۷ روز آن‌هم بعد از استفاده سنگین برای کاربران آن‌ها بسیار شیرین خواهد بود.


 

(8)(0)

1 نظر برای «ساخت باتری هیدروژنی‌ که آیفون ۶ شمارا تا یک هفته روشن نگه می‌دارد»

ارسال نظر

*