ثبت بیش از ۲۰۰ ماه‌لرزه در داده‌های به دست آمده از آپولو ۱۶


۴۴۲۱۲۰main_moon-fullsize


ماموریت‌های سفر به ماه آپولو بیش از ۴۰ سال پیش به اتمام رسیده‌اند اما نکته‌ی جالب توجه اینجاست که دانشمندان همچنان در حال کسب اطلاعات از این ماموریت‌ها هستند. به عنوان مثال تیمی از محققین با بررسی داده‌های لرزه‌شناختی گردآوری شده توسط آپولو ۱۶ موفق به کشف ۲۱۰ «ماه‌لرزه» شده‌اند که تا پیش از این ناشناخته بوده‌اند.

ماه به دلایل مختلف دائماً در حال لرزش است، این دلایل مختلف از برخورد شهاب‌سنگ‌ها تا کشش ناشی از جاذبه‌ی زمین را شامل می‌شوند. گذشته از همه‌ی این‌ها دانشمندان بیش از ۱۳۰۰۰ لرزه را از اواخر دهه‌ی ۶۰ میلادی در نزدیکترین همسایه‌ی زمین ثبت کرده‌اند. تا کنون بسیاری از این لرزه‌ها با سختی و مرارت بسیار توسط انسان‌ها شناسایی می‌شدند اما ساخت برنامه‌ای که بتواند این ماه‌لرزه‌ها را با استفاده از سیستمی شبیه به الگوریتم‌های شناخت زبان، به صورت داده‌های لرزه‌نگاری ثبت کند، به درک و شناسایی بهتر این لرزه‌ها کمک کرد.

۱۰۰۷۵۸۶۲
یکی از اعضای تیم آپولو ۱۶ بر سطح ماه

داده‌های به دست آمده از دستگاه لرزه‌نگاری که در سال ۱۹۷۲ و توسط فضانوردان آپولو ۱۶ در سطح ماه قرار گرفته بود به این برنامه وارد شد و این تیم تحقیقاتی موفق شدند ۲۱۰ ماه‌لرزه را که پیش از این ناشناخته باقی مانده بودند، شناسایی کنند. محققین امیدوارند که راهکار مشابهی بتواند به ناسا برای بررسی داده‌های لرزه‌نگاری فرودگر InSight که در سال ۲۰۱۶ برای بررسی اعماق مریخ و ساختار زمین‌شناختی این سیاره بر سطح سیاره‌ی سرخ فرود خواهد آمد، کمک کند.


 

(2)(0)