ثبت تصاویر عبور ماه و زمین از مقابل خورشید حین کسوف


Proba-2_eclipse


مدارگردهای متعددی که در فضا شناور هستند موفق شدند تصاویر زیبایی را از خورشیدگرفتگی جزئی روز یکشنبه که از قسمت‌های جنوبی اقیانوس هند، بخش‌هایی از جنوب آفریقا و قطب جنوب زمین قابل مشاهده بود ثبت کنند. اما نمای ماهواره‌ی Proba-2 متعلق به آژانس فضایی اروپا از این رخداد کیهانی از همه‌ی ما بهتر و زیباتر بود! Proba-2 در حقیقت موفق شد به دلیل موقعیت مدار خود سه خورشیدگرفتگی جزیی را در تاریخ ۱۳ سپتامبر مشاهده کرده و تصاویر آن‌ها را به زمین مخابره کند.

Proba-2 روزانه ۱۴.۵ بار به دور زمین می‌گردد و در طول مدت خورشیدگرفتگی دائماً زیر سایه‌ی ماه قرار گرفته و از آن خارج می‌شود. تغییر دائمی زاویه‌ی دید Proba-2 به این معناست که این ماهواره در طول خورشیدگرفتگی روز گذشته سه بار از سایه‌ی ماه رد شده است.

دانلود ویدئو

خورشیدگرفتگی جزیی زمانی رخ می‌دهد که ماه میان خورشید و زمین قرار گرفته و بخشی از خورشید را پشت سایه‌ی خود پنهان می‌کند و خورشیدگرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که ماه در زاویه‌ای قرار داشته باشد که تمام چهره‌ی خورشید را پوشانده و مانع از رسیدن بخش اعظم نور آن به زمین شود. رصدخانه‌ی دینامیک خورشیدی (SDO) متعلق به ناسا نیز عکس‌ها و ویدئوهای متعددی را از حرکت هم‌زمان ماه و زمین از مقابل خورشید ثبت کرد که گفته می‌شود پیش از این نیز چندین بار موفق به ثبت چنین صحنه‌ای شده بود.

دانلود ویدئو

ساکنین کره‌ی زمین در تاریخ ۲۷ سپتامبر شاهد پدیده‌ی کیهانی حیرت‌انگیز دیگری خواهند بود: یک ماه‌گرفتگی کامل که در این حالت ماه پشت زمین قرار گرفته و سایه‌ی زمین رنگ سرخی به ماه خواهد داد. هم‌زمانی این ماه گرفتگی با یک «اَبَرماه» نیز موجب دوچندان شدن جذابیت آن برای رصدگران می‌شود. اَبَرماه‌‌ها زمانی رخ می‌دهند که ماه در کمترین فاصله‌ی خود با زمین قرار گرفته باشد. همزمانی ماه‌گرفتگی کامل با اَبَرماه آخرین بار در سال ۱۹۸۲ مشاهده شده بود و طبق گفته‌ی ناسا تا سال ۲۰۳۳ مجدداً رخ نخواهد داد.


 

(1)(0)

3 نظر برای «ثبت تصاویر عبور ماه و زمین از مقابل خورشید حین کسوف»

ارسال نظر

*