ناسا: درختان دمای مناطق شهری را کاهش ‌می‌دهند


canopy_california_south_redoak


دانشمندان ناسا بر خلاف باور رایج تمام وقت خود را صرف تماشای ستارگان و بررسی آسمان‌ها نمی‌کنند، یکی از مقالات اخیر این سازمان به اهمیت وجود گیاهان و نقش فضای سبز در کاهش دمای فضاهای شهری می‌پردازد. سایه‌ی درختان و گیاهان نه تنها می‌تواند در روزهای داغ و آفتابی سایه‌ی خنکی برای استراحت باشد، بلکه بر دمای کلی سطح شهرها نیز اثر دارد. این اتفاق تا حدی در اثر پدیده‌ی تبخیر-تعرق رخ می‌دهد، به این معنا که گیاهان نیز به شیوه‌ای شبیه به آنچه که حین تعرق در بدن انسان‌ها رخ می‌دهد، بخار آب را از طریق روزنه‌های هوایی برگ و ساقه‌ی خود به محیط باز می‌گردانند.

گرچه پدیده‌ی تبخیر-تعرق اتفاق عادی و رایجی است اما محققین ناسا اثر آن را بر مناطق شهری مورد بررسی قرار دادند و با استفاده از داده‌های به دست آمده از ماهواره‌ها و تجهیزات اندازه‌گیری دمای هوا دریافتند که دمای مناطق شهری با پوشش گیاهی ۶۵ درصدی، ۱.۳ درجه‌ی سلسیوس بیشتر از مناطق اطراف و حومه‌ی شهرهاست در حالی که اگر این پوشش گیاهی به ۳۵ درصد کاهش یابد، دما بالاتر رفته و تا ۱.۶ درجه‌ی سلسیوس از مناطق اطراف شهر بیشتر می‌شود.

lead_large

وقتی این مسئله را در نظر بگیریم که هر یک درجه افزایش دما می‌تواند مصرف دستگاه‌های خنک‌کننده و تهویه‌ی مطبوع را تا ۲۰ درصد افزایش دهد، درک اثر چشمگیر پوشش گیاهی بر برق و انرژی مصرفی شهرها بسیار ساده‌تر خواهد شد. برای انجام این تحقیق، داده‌های به دست آمده از تمام سرزمین اصلی ایالات متحده‌ی آمریکا مورد بررسی قرار گرفت و بیشترین تفاوت به هنگام روز و در زمانی مشاهده شد که تابش خورشید شدیدتر است. نکته‌ی قابل توجه دیگر این بود که اثر کاهش دما در شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر بسیار چشمگیر بود.

مناطق شهری با جاده‌ها و سطوح تیره رنگ و ضدآب جاده‌ها و ساختمان‌هایشان، عموماً به عنوان جزایر گرمایی شهری در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند مقدار زیادی از حرارت نور خورشید را جذب کنند و مقاله‌ی اخیر ناسا نقش پوشش گیاهی و ردیف‌های درختان کاشته شده در خیابان‌ها را نشان می‌دهد: شهری پوشیده از درخت که در یک منطقه‌ی کویری واقع شده به دلیل پوشش ایجاد شده توسط درختان و آبیاری آن‌ها، در مقایسه با فضای اطراف خود دمای پایین‌تری خواهد داشت و این محققین امیدوارند مسئولین شهرسازی در آینده بتوانند راه بهتری برای اضافه کردن درختان و پوشش گیاهی به عنوان سیستم‌های خنک‌کننده‌ی طبیعی در شهرها بیابند.

(2)(0)