ثبت تصویر زیبای سحابی دوقلو M2-9 توسط تلسکوپ فضایی هابل


twinthumb


روز گذشته تلسکوپ فضایی هابل موفق شد تصویری رنگارنگ از یک سحابی دوقلو ثبت کند که انفجار گازهای درخشان و رنگارنگ را در یکی از آخرین مراحل زندگی یک ستاره‌ی در حال مرگ نشان می‌دهد. این سحابی که نوعی سحابی سیاره‌نما است، بیش از ۲۰۰۰ سال‌نوری از زمین فاصله دارد و از دو ستاره تشکیل شده که در حال گردش به دور یکدیگر هستند و در مرکز تصویر مشاهده می‌شوند.

بسیاری از سحابی‌های سیاره‌نما که نشان‌دهنده‌ی یکی از آخرین مراحل تکامل ستاره‌هایی هم‌اندازه‌ی خورشید ما هستند، تنها از یک ستاره تشکیل شده‌اند اما در این سحابی دو ستاره دیده می‌شوند. ستاره‌ی بزرگ‌تر در حال رسیدن به آخرین روزهای زندگی خود است و گازهای لایه‌ی بیرونی خود را قبلاً در فضا پخش کرده است در حالی که ستاره‌ی دیگر در مراحل تکاملی از او جلوتر است و قبلاً به یک کوتوله‌ی سفید کوچک تبدیل شده؛ شکل خاص شبیه به بال نیز احتمالاً در اثر حرکت دو ستاره‌ی مرکزی حول یکدیگر به وجود آمده است.

دانلود ویدئو

بررسی تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد که این دو ستاره احتمالاً از لحاظ اندازه به خورشید بسیار نزدیک هستند و هر صد سال یک دور کامل حول یکدیگر می‌چرخند که این حرکت موجب به وجود آمدن شکل بال‌های پروانه می‌شود و همچنین کوتوله‌ی سفید را قادر می‌کند از گازهایی که از همراه بزرگترش فوران می‌کنند تغذیه کرده و باعث ایجاد هاله‌ای از ماده در اطراف دو ستاره شود.

این سحابی دوقلو در مقیاس کیهانی بسیار جوان و کم سن و سال به شمار می‌رود و اخترشناسان معتقدند احتمالاً تنها ۱۲۰۰ سال سن داشته باشد و رشد آن همچنان ادامه دارد. این نخستین بار نیست که هابل تصویر این سحابی دوقلو که به نام M2-9 نیز شناخته می‌شود را ثبت کرده است و در سال ۱۹۹۷ نیز تصویر دیگری با کیفیت پایین‌تر از آن ثبت کرده بود که نشان می‌داد گازهای تشکیل دهنده‌ی بال‌ها با سرعتی بیش از ۳۲۰ کیلومتر بر ثانیه در حال حرکت هستند.

۱۹۹۷twin
تصویر هابل از این سحابی دوقلو در سال ۱۹۹۷


 

(2)(0)

ارسال نظر

*