مشاهده ارقام خوشحال‌کننده در گزارش مالی سه‌ماهه چهارم امسال اپل


download


اپل امروز گزارش مالی سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ خود را اعلام کرد تا افرادی که نگران افت سوددهی و فروش این غول کوپرتینویی بودند یک‌بار دیگر به ادامه‌دار بودن اوضاع روبه رشد این شرکت امیدوار بشوند.

سه‌ماهه چهارم سال مالی اپل که به‌مانند همیشه از ماه ژوئیه آغاز و به سپتامبر ختم می‌شود بازهم اعداد خوشحال‌کننده‌ای را در برداشت. مثل همیشه در میان تمام محصولات این آیفون بود که پرچمدار پرفروش‌ترین محصولات اپل است. آیپد و مک هم فروش میلیونی را در برداشتند تا مجموع درآمد اپل از این سه ماه رقم ۵۱.۵ میلیارد دلار بشود که ۱۱.۱ میلیارد آن سود خالص و شیرین این شرکت است.
 

piechart apple


کمی دقیق‌تر به تعداد دستگاه‌هایی که با فروش خود این سود و درآمد را برای اپل رقم‌زده‌اند نگاه کنیم می‌بینیم که ۴۸ میلیون دستگاه آیفون ، ۹.۸ میلیون آیپد و ۵.۷ میلیون مک در این مدت توسط مشتریان خریداری‌شده‌اند. باوجود گذشت چندین ماه از عرضه اپل واچ هنوز ارقام دقیقی از فروش آن توسط خود اپل اعلام‌نشده است.

فروش در بازار چین و یکه‌تازی آیفون ۶ اس

نکته جالب اعلام‌شده در لابه‌لای گزارش اپل این موضوع است که ۶۲ درصد از تمام درآمد به‌دست‌آمده در این بازه زمانی از فروش محصولات این شرکت در خارج از خاک آمریکا بوده. فروش آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس در چین یکی از دلایل مهم بالا بودن این رقم است. تنها در روز اول عرضه آیفون‌های امسال در چین، ۷ میلیون دستگاه از این محصول به فروش رسید تا ۱۹ درصد از سهم بازار تلفن همراه این کشور را به آیفون‌های اپل اختصاص دهد. رتبه دوم و سوم بازار گوشی‌های هوشمند چین به ترتیب از آن هواوی و شیائومی است. سامسونگ هم با افت شدیدی در بازار این کشور روبه‌رو بوده است.
 

China-Smartphone-Market-Share-through-September-2015_Counterpoint-Research-1024x613

سهم هر شرکت گوشی ساز از بازار کشور چین تا ماه سپتامبر ۲۰۱۵

حدود یک سوم از خریداران آیفون در سه ماهه چهارم امسال از اندروید مهاجرت کرده‌اند

تیم کوک که شروع‌کننده مراسم اعلام گزارش مالی سه ماهه چهارم امسال بود ابراز کرد که ۳۰ درصد از خریداران آیفون در این زمان، اندرویدی‌ها بوده‌اند. او اضافه کرد که این بالاترین میزان مهاجرت از محصولات رقیبش نسبت به سه ماهه‌های قبلی بوده. اپل و سامسونگ همواره برای جلب نظر خریداران نهایت تلاش خود را کرده‌اند، همین چند وقت پیش بود که اپل یک اپ مخصوص انتقال اطلاعات از دستگاه‌های اندرویدی به iOS را در گوگل پلی قرارداد.
 

android_to_ios


همچنین فروش آیپد‌های اپل نسبت به سه ماهه گذشته کمی افت داشت اما ممکن است این روند پس از عرضه آیپد پرو دچار تغییر شود. برای مقایسه این سه ماه با سه ماهه چهارم سال گذشته باید گفت که این شرکت پارسال درآمد ۴۲.۱ میلیارد دلاری به دست آورده بود که آن را مدیون فروش ۳۹ میلیون دستگاه آیفون ، ۱۲.۳ میلیون دستگاه آیپد و ۵.۵ میلیون دستگاه مک‌ بود.


 

(0)(1)