حالت DFU چیست؟ حالت ریکاوری چیست؟ چگونه آیفون ، آیپد یا آیپاد را وارد و خارج از این دو حالت کنیم؟


dfu and recovery mode


احتمالاً بارها در مطالب نوچه به‌خصوص در مطالبی که مرتبط با دانگرید و جیلبریک کردن هستند خوانده‌اید که لازم است آیفون ، آیپد و آیپاد خود را در حالت DFU قرار دهید و یا اینکه آیفونی که به مشکل برخورد کرده است را در حالت ریکاوری قرار دهید و آن را با آیتونز ریستور کنید. اما آیا واقعاً تفاوتی میان حالت DFU و ریکاوری وجود دارد؟

پاسخ این سؤال کاملاً مثبت است، DFU و ریکاوری برخلاف تصور بسیاری از کاربران کاملاً متفاوت هستند. حتی روش‌های وارد شدن به هرکدام هم متفاوت است. در این مطلب در مورد کارایی هرکدام و نحوه وارد شدن و خارج شدن از هریک را توضیح می‌دهیم.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که در صورت ریستور کردن دستگاه در هرکدام از دو حالت DFU و ریکاوری مود، اطلاعات شما از بین خواهد رفت پس حتماً یک نسخه پشتیبانی از اطلاعات خود را همیشه دم دست داشته باشید.

DFU Mode

دی اف یو مخفف Device Firmware Update است و زمانی به کار شما می‌آید که دوست ندارید هنگامی‌که دستگاه خود را به آیتونز متصل می‌کنید، در این موضوع که دستگاه شما از چه فرموری استفاده می‌کند دخالت کند. این حالت زمان‌هایی کاربرد دارد که به‌عنوان‌مثال قصد دارید آیفون خود را به یک iOS قدیمی‌تر دانگرید کنید.

قرار دادن دستگاه در حالت DFU

قدم اول

برای قرار دادن دستگاه در حالت DFU ، آیفون ، آیپد یا آیپادی که روشن است را ابتدا به کمک کابل موردنظر به کامپیوتری که آیتونز روی آن نصب است متصل کنید.

قدم دوم

دکمه پاور و دکمه هوم را همزمان به مدت ۱۰ ثانیه نگه‌دارید، پس از ۱۰ ثانیه دکمه پاور را رها کرده و همچنان دکمه هوم را نگه‌دارید.

قدم سوم
 

recovery_mode_alert


اکنون آیتونز پیامی را مبنی بر تشخیص یک دستگاه در حالت ریکاوری به شما نشان خواهد داد (نمایشگر آیفون شما مشکی است). البته این پیام به این معنی نیست که آیفون در حالت ریکاوری قرار دارد. در حقیقت بزرگ‌ترین تفاوت حالت DFU و ریکاوری نمایشگر آیفون است که در حالت DFU خاموش بوده اما در حالت ریکاوری همان تصویر کابل و آیتونز را به شما نشان می‌دهد.

خارج شدن از حالت DFU

اگر از ریستور کردن منصرف شدید و قصد دارید آیفون یا هر دستگاه اپلی دیگر را به حالت عادی بازگردانید می‌بایست از حالت DFU خارج شوید.

قدم اول

 برای خارج شدن از حالت DFU دوباره دکمه پاور و هوم را به‌صورت همزمان به مدت ۱۰ ثانیه نگه‌دارید

قدم دوم

 این بار کاملاً برعکس دکمه هوم را رها کنید و همچنان دکمه پاور را نگه‌دارید تا لوگوی اپل نمایان شود.

قدم سوم

بعد از نمایان شدن لوگوی اپل می‌توانید دکمه هوم را رها کنید و اجازه دهید دستگاه شما بوت شود.

حالت ریکاوری یا Recovery Mode

به دلایل زیر ممکن است لازم باشد تا دستگاه خود را در حالت ریکاوری قرار دهید تا آن را ریستور کنید:

  • آیتونز دستگاه شمارا تشخیص نداده و یا اعلام می‌کند که دستگاه شما در حالت ریکاوری قرار دارد.

  • دستگاه شما بوت نمی‌شود و بر روی لوگوی اپل گیرکرده است.

  • روبه‌رو شدن با صفحه Connect To iTunes (تصویر کابل و لوگوی آیتونز)

قرار دادن دستگاه در حالت ریکاوری

قدم اول

برای قرار دادن دستگاه در حالت ریکاوری ، آیفون ، آیپد یا آیپادی که روشن است را ابتدا به کمک کابل موردنظر به کامپیوتری که آیتونز روی آن نصب است متصل کنید.

قدم دوم

دکمه پاور و دکمه هوم را همزمان نگه‌دارید تا نمایشگر خاموش شود، بلافاصله پس از خاموش شدن صفحه دکمه پاور را رها کرده و همچنان دکمه هوم را نگه‌دارید (لوگوی اپل نمایان می‌شود).

قدم سوم
 

itunes-recovery-mode-iphone


اکنون آیتونز پیامی را مبنی تشخیص یک دستگاه در حالت ریکاوری به شما نشان خواهد داد (برخلاف خاموش بودن نمایشگر در حالت DFU ، این بار نمایشگر آیفون شما تصویر کابل و لوگوی آیتونز را نشان می‌دهد). می‌توانید با زدن دکمه ریستور دستگاه خود را ریستور کنید.
 

iphone6-ios9-recovery-mode-screen


خارج شدن از حالت ریکاوری

قدم اول

 برای خارج شدن از حالت ریکاوری دوباره دکمه پاور و هوم را به‌صورت همزمان نگه‌دارید تا نمایشگر خاموش شود.

قدم دوم

بعد از خاموش شدن صفحه بلافاصله دکمه هوم را رها کنید و همچنان دکمه پاور را نگه‌دارید تا لوگوی اپل نمایان شود.

قدم سوم

بعد از نمایان شدن لوگوی اپل می‌توانید دکمه هوم را رها کنید و اجازه دهید دستگاه شما بوت شود.


 

(3)(0)

ارسال نظر

*