احتمالاً اپل در حال طراحی و ساخت تراشه پردازش گرافیکی مخصوص برای محصولاتش است


apple own gpu


سال‌هاست که اپل در قرار دادن تراشه‌های مختلف در محصولات خود از سنت مشخصی استفاده می‌کند. تراشه‌های سری A این شرکت برای انجام پردازش، از معماری ARM استفاده کرده و وظیفه‌ی انجام پردازش‌های گرافیکی را هم بر عهده تراشه‌های دستکاری‌شده PowerVR قرار داده است.  البته قسمت دستکاری‌ کردن پردازشگر‌های PowerVR بر عهده شرکت Imagination Technologies است که اپل همکاری نزدیکی با آن دارد. به‌عنوان‌مثال آیپد ایر ۲ از پردازشگر گرافیکی ۸ هسته‌ای PowerVR GXA6850 بهره می‌برد.

اما این اواخر و بعد از بررسی‌های بیشتری که بر روی آیپد پرو انجام شد، متوجه شدیم که اپل از یک آرایش ویژه برای چینش ۱۲ هسته‌ی GPU آیپد پرو استفاده کرده است. گویا اپل با همکاری Imagination Technologies در فکر این است که در آینده نیاز نباشد تا GPU ها را از شرکت دیگری خریداری کند.این موضوع هم‌خوانی خوبی با شایعه‌ی جدیدی که توسط وب‌سایت GforGames منتشرشده دارد. بر طبق این گزارش گفته می‌شود که اپل چند سالی است که به‌صورت مرموز مشغول ساخت تراشه‌های GPU برای محصولات قابل‌حمل خود است.
 

۷۶۹۸۲۳۴۶۵۳۷۳۷۴۰-۳۵۵۴۲


البته سامسونگ هم چند سالی است که تلاش کرده تا به‌صورت مستقل تراشه‌های GPU را برای محصولات خود یا سایر شرکت‌ها تولید کند اما این شرکت هم هنوز موفق به انجام این کار نشده است. درصورتی‌که اپل بتواند در خانه‌ی خود به فناوری مستقل ساخت تراشه‌های گرافیکی دست پیدا کند، در آینده محصولاتی بهینه‌سازی شده تر از امروز خواهد ساخت و علاوه بر کاهش مصرف انرژی ، می‌تواند میزان سوددهی خود را افزایش داده و اتکا به تولیدکنندگان دیگر را به کمترین میزان برساند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده گجت‌هایی نظیر تلفن هوشمند، از CPU های شرکت‌هایی مثل کوالکوم و انویدیا استفاده می‌کنند.

باوجوداینکه قرار گرفتن GPU دست‌ساز اپل در آیفون ۷ کمی بعید به نظر می‌رسد، اما تلاش این شرکت برای نگه‌داشتن فرآیند تولید در داخل و کاهش نیاز به سایر شرکت‌های دیگر در نوع خود تحسین‌برانگیز است.
 

gta on iphone 6s


 

(0)(0)