متهم شدن اپل و چند شرکت بزرگ فناوری به عدم‌حمایت از حقوق کودکان!


۱


به‌تازگی اپل، سامسونگ، سونی و چند کمپانی بزرگ فناوری در جهان، از طرف سازمان حمایت از حقوق بشر و همچنین سازمان عفو بین‌الملل محکوم‌ به خرید مواد اولیه‌ای شده‌اند که در تهیه‌ی آن‌ها از کودکان کار استفاده‌شده است. در میان نام‌های اعلام‌شده توسط این دو سازمان جهانی، نام شرکت‌های خودروسازی فولکس‌واگن و دایملر و همچنین مایکروسافت هم دیده می‌شود.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل ادعاشده که در میان افرادی که در معادن کشور جمهوری دموکراتیک کنگو کار می‌کنند، کودکانی هم از ۷ سالگی و در شرایط سخت و محیط کاری خطرناک به کار گرفته می‌شوند. اکثراً از این کودکان در معادن استخراج کبالت که عنصر معدنی اصلی استفاده‌شده در ساخت باتری‌های لیتیوم یونی است استفاده می‌شوند. در ادامه گزارش این سازمان به این موضوع اشاره‌شده که بالغ‌بر ۴۰ هزار کودک گاهی در تمام ساعات روز به کار در این محیط‌ها وادار می‌شوند.
 

۵۷۳a895dc71668131574ac8311a83082-e1422397371249-1940x1091


اپل در پاسخ به چنین اتهامی مدعی شده که تا به امروز از هیچ نیروی کمتر از سن قانونی در کارخانه‌های زنجیره تولید خود استفاده نکرده و بابت این موضوع به خود افتخار می‌کند. این غول کوپرتینویی همچنین اعلام کرده که با رسیدگی‌های دوره‌ای، به‌طور مداوم از رخ ندادن چنین معضل مهمی اطمینان کسب می‌کند.

بر طبق قوانین اپل، در صورت مشاهده استفاده از افراد کمتر از سن قانونی در هرکدام از کارخانه های شرکای طرف حسابش، آن تأمین‌کننده مجبور می‌شود تا علاوه بر بازگرداندن کودک موردنظر به خانه خود، تمام هزینه‌های آموزشی و حق و حقوق ماهیانه او را به‌صورت مداوم پرداخت کرده و همچنین به‌محض رسیدن به سن قانونی می‌بایست برای او شغل مناسبی پیدا کند.
 

AppleSupplierResponsibility


این اولین باری نیست که اپل در مورد نحوه شرایط کاری شرکای آسیایش به زیر ذره‌بین می‌رود. این شرکت هم به‌خوبی از این موضوع باخبر بوده و به‌صورت سالانه، قوانین و مسئولیت‌های تأمین‌کنندگان قطعاتش در مورد شرایط کاری کارکنانشان را اعلام می‌کند. حتی پیش‌آمده که اپل به دلیل استاندارد نبودن شرایط کاری کارمندان برخی از تأمین‌کنندگانش، از همکاری با آن‌ها منصرف بشود.


 

(0)(0)

ارسال نظر

*