احتمال استفاده از فناوری Li-Fi در آیفون ۷ با ۱۰۰ برابر سرعت بیشتر نسبت به Wi-Fi


iphone 7 li-fi


اگر شما هم پیگیر اخبار مرتبط با آیفون ۷ هستید، احتمالاً تا به امروز با برخی از ویژگی‌های احتمالی آیفون ۷ آشنا شده‌اید. اما در این مطلب قصد نداریم در مورد ویژگی‌هایی که بارها در اخبار غیررسمی از آن‌ها یادشده صحبت کنیم، در عوض در مورد یک ویژگی خیلی جالب‌تر که ممکن است در آیفون‌های امسال اپل شاهد آن باشیم صحبت کنیم.
یکی از کاربران توییتر به نام چیس فرام، در لابه‌لای کدهای موجود در فرمور سیستم‌عامل iOS 9.1 ، ردپایی از حضور فناوری Li-Fi را مشاهده کرده است.
 

LiFi Capability in ios 9


این فناوری که بانام فناوری بی‌سیم انتقال اطلاعات بر پایه نور شناخته می‌شود، اولین بار توسط هارالد هاس، پروفسور دانشگاه ادینبرو اختراع شد. در این فناوری انتقال اطلاعات دو سویه و بسیار سریع، اطلاعات به‌جای انتقال به‌واسطه امواج رادیویی (مثل وای-فای) ، مکانیسمی شبیه به اشعه مادون‌قرمز موجود کنترل‌های از راه دور معمولی داشته و اطلاعات را از طریق تطبیق نور منبع ارسال کرده، و طرف دریافت‌کننده به لطف حسگرهای نوری خود، قادر خواهد بود تا از این اطلاعات استفاده کند. ترکیب این دو قطعه موجب می‌شود تا نهایتاً اطلاعات در طرف گیرنده جمع‌آوری و به هم چسبانده شوند و به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل‌شده و مورداستفاده قرار گیرد. در حقیقت در این فرآیند از نوری استفاده می‌شود که البته توسط چشم انسان قابل‌دیدن نیست.
 

LTE-WiFi-LiFi-House-Illustration

در لای-فای، هرکجا که منبع نور مجهز به فناوری پردازش سیگنال وجود داشته باشد اینترنت خواهیم داشت

لای-فای در مقاسه به وای-فای، یک بستر فوق‌سریع است اما چنین فناوری‌ای در حال حاضر در مراحل بسیار ابتدایی خود قرار داشته و تنها برخی از شرکت‌های بزرگ که گویا اپل هم جزو آن‌هاست، مشغول آزمایش بر روی امکان استفاده از آن در آینده هستند. تا به امروز دانشمندانی که بر روی این فناوری جدید کار می‌کنند، توانسته‌اند تا در آزمایشگاه‌های خود به‌سرعت ۲۲۴ گیگابیت بر ثانیه برسند که یک سرعت ایده آل برای دریافت فیلم‌های اچ دی در کمتر از ۲ ثانیه خواهد بود.

در اینکه اپل استفاده از فناوری لای-فای را از iOS 9 به بعد در نظر گرفته شکی نیست، اما حضور داشتن آن در دو یا سه آیفون امسالش کمی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. اپل معمولاً پیش از انجام هر کار و یا اضافه کردن ویژگی جدیدی به محصولاتش، پتنت‌هایی مرتبط با آن فناوری را به ثبت می‌رساند و سپس از آن‌ها در سال‌های بعد استفاده می‌کند. 
 

دانلود ویدیو


 

(0)(0)