تماشا کنید: اجرای سیستم عامل Mac OS 7.5.5 و Mac OS 6.1 بر روی آیپد ایر ۲


Macintosh Plus on iPad Air


یکی از بزرگ‌ترین برتری‌های اپل نسبت به سایر رقبای این شرکت که موجب می‌شود همیشه چند پله عقب‌تر از این غول کوپرتینویی حرکت کنند، دست‌ساز بودن سخت‌افزار و نرم‌افزارهای محصولاتش است. چنین تفاوتی باعث شده تا به‌عنوان‌مثال، آیفونی که همچنان از پردازنده دو هسته‌ای بهره می‌برد، عملکرد کاملاً برتری نسبت به اندرویدی‌های ۸ هسته‌ای با ۴ گیگابایت رم داخلی داشته باشد. اما عملکرد گجت‌های امروزی این شرکت درصورتی‌که از یکی از سیستم عامل‌های باستانی این شرکت استفاده کنند به چه صورت خواهد بود؟  

از ابتدای عرضه آیپد ایر ۲ که تا پیش از پیدایش آیپد پرو، لقب پرچمدار تبلت های این شرکت را به دوش می‌کشید، بسیاری از علاقه‌مندان به فناوری مایل بودند تا نحوه اجرای سیستم عامل امروزی دستگاه‌های مک این شرکت یعنی OS X را بر روی آن شاهد باشند. باوجوداینکه iOS روزبه‌روز کامل‌تر شده و شباهت بیشتری به OS X پیدا می‌کند، اما همچنان قادر نیست تا برنامه‌های آن سیستم عامل را اجرا کند. این امکان وجود دارد که اپل از اجراشدن بسیار آهسته و کند برنامه‌های OS X بر روی آیپد خبر داشته و ترجیح می‌دهد که چنین امکانی را لااقل تا قدرتمند‌تر شدن آیپدها فراهم نکند.
 

Macintosh Plus on iPad Air 2.mp4_000108266


یکی از کاربران خوش‌ذوق آیپد ایر ۲ ، توانسته سیستم عامل ۱۹ سال پیش کامپیوترهای مکینتاش را بر روی آیپد ایر ۲ جیلبریک شده خود اجرا کند. او به کمک دو امولاتور DosBox و DosPad و همچنین شبیه‌ساز Vmac، ابتدا نسخه Mac OS 7.5.5 را اجرا می‌کند که پس از حدود ۲ دقیقه بوت شده و کمی بعد به‌صورت نسبتاً روان اجرا می‌شود.

وی در ادامه نسخه قدیمی‌تر این سیستم عامل بانام Mac OS 6.1 را اجرا کرده و حتی نحوه اجرای بازی Arkanoid را هم نشان می‌دهد. این اولین باری نیست که آیپد ایر ۲ توانایی خود را در اجرای سیستم عامل‌های قدیمی نشان می‌دهد، چند وقت پیش شاهد اجرای ویندوز ۹۸ بر روی این تبلت بودیم. بااین‌حال مشخص نیست که این تبلت چه زمانی قادر خواهد بود تا از پس اجرای سیستم عامل‌های مدرن‌تر اپل به شکل روان بربیاید.
 

دانلود ویدیو


 

(0)(0)