آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس، کم رونق می‌شوند؟!


iphone6s-rosegold-select-2015


چهارشنبه هفته قبل خبری را مبنی بر دستور کاهش تولید ۳۰ درصدی آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس از طرف اپل شنیدیم. به این معنی که اپل قرار است تا میزان تولید آخرین‌مدل از گوشی‌های هوشمند خود را لااقل برای سه ماه اول سال ۲۰۱۶ کاهش دهد. علت اصلی چنین تصمیمی، آمار انباشته شدن آیفون‌های فروش نرفته‌ای است که در انبارهای فروشندگان این گوشی در چند کشور آسیایی، اروپایی و حتی آمریکا به این شرکت اعلام‌شده و قرار شد تا زمان فروش رفتن تعداد بیشتری از این آیفون ها، میزان تولید کاهش داده شود.

اما این گزارش همه‌ی ماجرا نبود چراکه در این چند روز، گزارش‌های بیشتری از کاهش سود تولیدکنندگان قطعات آیفون و همچنین کم‌تر شدن تقاضا برای تولید آیفون منتشرشده است. به‌عنوان‌مثال، تولیدکنندگان تایوانی پنل‌های لمسی آیفون، از کاهش ۳۰ درصدی درآمد خود در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۱۵ خبر داده‌اند. علاوه بر این تولیدکنندگان تایوانی، شرکت Catcher Technology که تولیدکننده‌ کالبد آیفون است، ابراز کرده که به دلیل کاهش رونق کار خود و تقاضا برای کاهش یافتن قطعات آیفون، در نظر دارد تا خرج و مخارجش را برای جبران این زیان کاهش دهد. هردوی این شرکت‌ها، راضی‌کننده نبودن فروش آیفون‌های اپل را علت اصلی این تأثیر منفی بر روی درآمد خود دانسته‌اند.
 

iphone 6s rosegold hammer


حتی شرکت Foxconn که بارها برای به کار کشیدن بیشتر از حد از کارکنان خود، اپل را به مشکل انداخت بود، برخلاف گذشته که به کارمندان خود توصیه می‌کرد تا در تعطیلات سال میلادی هم به کار خود ادامه داده و به مرخصی نروند، امسال ساعات کاری آن‌ها را کم‌تر از قبل کرده است.

این امکان وجود دارد که خریداران و دوستداران آیفون، برخلاف سال‌های قبل، علاقه چندانی به عرضه سری S این محصول نداشته و ترجیح می‌دهند که طراحی نو و قابلیت‌های بیشتری را درگوشی هوشمند خود شاهد باشند. احتمالاً بسیاری از طرفداران آیفون منتظر هستند تا شاهد حضور آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس بوده و انتظار دارند که ارتقای قابل‌توجه‌تری را نسبت به سری S در اختیار داشته باشند.


 

(0)(0)