حسگر منحنی دوربین، ترفند اپل برای حذف برآمدگی لنز آیفون‌ های امروزی


iphon camera1


اپل به‌تازگی لنز دوربینی ابداع کرده که علاوه بر وضوح تصویر بالاتر، در مقایسه با لنز دوربین فعلی آیفون‌های فعلی، به شکل باورنکردنی باریک‌تر و کوچک‌تر است. برای درک بهتر از میزان کوچک بودن این قطعه سخت‌افزاری باید گفت که طول محوری این قطعه در حدود ۲ میلی‌متر خواهد بود تا بتواند به‌راحتی به‌عنوان دوربین جلویی یا دوربین فیس تایم نسل بعدی اپل واچ ها ایفای نقش کند.
 

iPhone-camera-400x369

عدسی محدب اپل
 

اطلاعات مربوط به این قطعه تازه طراحی‌شده، در پتنتی که به‌تازگی توسط اپل به ثبت رسیده قرار دارد. این پتنت حاوی توضیحاتی در مورد سیستم دوربین‌ فوق کوچکی است که مجهز به لنز منحنی بوده و این لنز قابلیت تصویربرداری شفاف‌تر و با وضوح بالاتر را فراهم می‌کند. این سیستم جدید از سه لنز که دوتای آن ها محدب بوده و لنز سوم هم در یک‌طرف محدب است تشکیل‌شده است. اپل اشاره‌کرده که یکی از نقاط ضعف استفاده از این سیستم جدید، به وجود آمدن پدیده خمیدگی خطوط تصاویر است که برای خنثی کردن آن می‌توان از یک الگوریتم که به‌واسطه نرم‌افزار به دوربین اضافه می‌شود، قادر است که این مشکل را برطرف کند.
 

۰۰XlMm-306601584

نمونه ای از تاثیر خمیدگی در تصاویر
 

مثل همیشه باید یادآور شده که هیچ اعتباری به نهایی شدن و تبدیل‌شدن پتنت‌های اپل به محصول واقعی وجود ندارد، چراکه تابه‌حال حجم وسیعی از این پتنت‌ها در حال خاک خوردن هستند. اما خوب است بدانیم که اپل در فکر همه‌چیز بوده و در فکر طراحی مکانیسم دوربینی بوده که مشکل برآمدگی لنزهای فعلی را برطرف کند. از آنجایی که بارها شنیده‌ایم اپل قصد دارد تا دوربین جلویی را به اپل واچ جدید خود اضافه کند، پس امسال احتمالاً با یکی از کوچک‌ترین دوربین‌های ساخته‌شده توسط این شرکت آشنا خواهیم شد.


 

(0)(0)