درآمد سه‌ماهه اول سال مالی ۲۰۱۶ اعلام شد، یک سه‌ماهه رؤیایی دیگر برای اپل


apple q1 2016 earnings


اپل ساعاتی قبل به‌مانند چند سال گذشته، درآمد سه‌ماهه سال مالی خود را از فروش محصولاتش اعلام کرد. پس از این مراسم مشخص شد مه سه‌ماهه ابتدایی سال مالی ۲۰۱۶ اپل، که در اصل درآمد و میزان فروش محصولات این شرکت در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۵ است (اکتبر، نوامبر و سپتامبر)، یک‌بار دیگر رکوردهای بی‌نظیری برای این غول کوپرتینویی به ثبت رسیده است. باوجوداینکه شایعات و پیش‌بینی‌های متعددی از شروع افت رشد و درآمد اپل از ابتدای سال ۲۰۱۶ خبر داده بودند، اما اپل یک‌بار دیگر با به ثبت رساندن ارقام فروشی که رقبایش در خواب هم نمی‌بینند، نشان داد که تحلیل‌گرهای اقتصادی ممکن است در مورد عملکرد این شرکت قضاوت اشتباه داشته باشند.
 

۹۵۵۴-۱۳۲۹-applecash-140611-l


بزرگ‌ترین رقم معرفی‌شده در این مراسم، درآمد کلی این شرکت در سه‌ماهه اکتبر تا دسامبر سال گذشته بود که عدد ۷۵.۹ میلیارد دلار را نشان می‌داد، این یعنی درآمد اپل از فروش تمام محصولاتش در این بازه زمانی. همچنین سود خالص در این بازه زمانی رقم ۱۸.۴ میلیارد دلار است که در مقایسه با درآمد کل در بازه زمانی مشابه در سال گذشته (درآمد سال گذشته مبلغ ۷۴.۶ میلیارد و سود خالص ۱۸ میلیارد دلار بود) نشان می‌دهد که اپل حتی یک دلار هم افت نداشته است.

همچنین اعلام‌شده که حاشیه سود سه‌ماهه نسخت سال مالی ۲۰۱۶ در حدود ۴۰.۱ درصد بود که بازهم در مقایسه با سال گذشته و رقم ۳۹.۹ درصد، شاهد رشد بوده است. یکی از نکات جالب و قابل‌تأمل درآمد اپل در این سه‌ماهه، میزان فروش جهانی محصولات این شرکت است که ۶۶ درصد از فروش کل را شامل می‌شود. یکی از کشورهایی که نقش پررنگی در این میزان درآمد جهانی اپل داشته، کشور چین است.
 

۵۶۱۲۷۱۵۵۲d7c959a83773ec69

سه ماهه طلایی دیگر به لطف آیفون
 

باوجوداینکه تحلیل‌گران اقتصادی از سال ۲۰۰۷ تا به امروز هر بار از شروع افت اپل و فروش محصولاتی نظیر آیفون خبر داده‌اند، اما این اتفاق امسال هم رخ نداد. بسیاری معتقد بودند که آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس به دلیل اینکه ارتقاء چندانی نسبت به نسل قبل خود پیدا نکرده بودند، سود اپل را تحت تأثیر قرار خواهند داد که این اتفاق به‌هیچ‌عنوان رخ نداد. در این بازه زمانی تعداد ۷۴.۸ میلیون دستگاه آیفون به فروش رسید که در مقایسه با فروش بازه زمانی مشابه سال گذشته (۷۴.۵ میلیون دستگاه)، حتی پیشرفت هم داشته است. فروش این تعداد دستگاه به این معنی است که اپل به مدت ۱۳ هفته و به‌صورت پشت سرهم، در هر ساعت از شبانه‌روز تعداد ۳۴ هزار آیفون فروخته است.
 

piechart

میزان نقش محصولات اپل شرکت در کسب این میزان سود در سه ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۶ – MacRumors
 

linechart

رشد درآمد اپل از سه ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۳ تا به امروز – MacRumors
 

تیم کوک در این مراسم ابراز کرد که:

تیم ما توانست بزرگ‌ترین ارقام را به نسبت سه ماهه‌های قبلی خود به ثبت برساند و این اتفاق را مدیون محصولات بی‌نظیری چون آیفون، اپل واچ و اپل تی وی هستیم. خدمات ما در این مدت رشد بسیاری را شاهد بوده و در حال حاضر بیش از یک میلیارد دستگاه فعال در دستان کاربرهای خود داریم.

باوجود رشد درآمد این شرکت، اما خبرهای نه‌چندان خوشحال‌کننده‌ای هم وجود دارند. آیپد و سیستم‌های مک این شرکت، یک‌بار دیگر شاهد افت فروش بوده‌اند. در این سه ماه تعداد ۱۶.۱ میلیون دستگاه آیپد به فروش رسیده که به نسبت زمان مشابه سال قبل و تعداد ۲۱.۴ میلیون دستگاه فروخته‌شده، افت شدیدی داشته است. سیستم‌های مک هم از فروش ۵.۵ میلیون دستگاهی در سال گذشته، به فروش ۵.۳ میلیون دستگاه رسیده‌اند.
 

edu-hero-2014


اپل در انتهای این مراسم به سه‌ماهه دوم سال مالی ۲۰۱۶ خود اشاره کرد و اینکه پیش‌بینی می‌کند که در آن زمان، درآمدش به میان ۵۰ تا ۵۳ خواهد رسید و حاشیه سود میان ۳۹ تا ۳۹.۵ درصد را کسب خواهد کرد. به نظر می‌رسد که اپل از افت فروش خود در سه ماه پیش رو به‌خوبی خبر دارد.


 

(0)(0)