قدرت‌نمایی پردازنده A9X آیپد پرو در مقابل پردازنده‌های رده پایینی Core m اینتل


a9x vs core m 1


متخصصان وب‌سایت AnandTech که هرز گاهی به بررسی دقیق و موشکافانه محصولات فناوری می‌پردازند، در تازه‌ترین بررسی خود به سراغ آیپد پرو رفته و عملکرد و توانایی پردازنده آن را با چند محصول دیگر ازجمله سه نمونه از محصولات کمپانی تراشه ساز رقیب، یعنی اینتل مقایسه کرده‌اند.

در یک‌طرف این بررسی، پردازنده دو هسته‌ای A9X آیپد پرو که توسط خود اپل و بر پایه معماری آرم طراحی‌شده قرار داشت و در طرف دیگر، سری پردازنده‌های Core M یا رده پایینی اینتل قرار داشته‌اند. آیپد پرو توانست در رقابت با محصولاتی همچون رتینا مک بوک ۱۲ اینچی (تراشه Core M)، ایسوس ترنسفورمر بوک T300 (تراشه رده بالایی Core M)  و ایسوس زن بوک UX305CA (تراشه سری Skylake اینتل و پردازنده متوسط Core m3) ، نمایش خوبی را به اجرا بگذارد.
 

b763f90f0ee62c53dd4ec6a95ba871a9


نتایج این تست که به لطف چند برنامه بنچمارک از جمله  SPECint2006 به دست آمد، خبر از پیروزی آیپد پرو در نیمی از این آزمایش‌ها می‌دهد، در حالی که نقطه ‌ضعف تراشه پردازشگر آیپد پرو، عملکرد کلی آن است. در ادامه مشخص شد که فقط لپ‌تاپ ایسوس ترنسفورمر بوک T300 توانست در تمام تست‌ها، آیپد پرو را شکست بدهد. بااینکه درنهایت این پردازنده‌های سری Core M اینتل بودند که پیروز میدان شدند، اما اپل به هم به‌سرعت در حال رسیدن به تراشه ساز نام‌آشنای بازار گجت‌های هوشمند است.

پردازنده A9X قادر است تا با پردازنده‌های Broadwell و سری Skylake Core M اینتل به رقابت بپردازد، چیزی که اپل حتی فکرش را هم در نسل قبلی از پردازنده‌های خود نمی‌کرد. باوجوداینکه تراشه طراحی‌شده توسط اپل برای رسیدن به اینتل همچنان راه مشخصی را پیش رو دارد، اما این پیشرفت اپل در مدت کوتاه نشان از نزدیک‌تر شدن آن در رقابت با اینتل است.

پیش‌ازاین، شایعه‌ای را در مورد دست‌به‌کار شدن اپل برای تأمین تراشه پردازنده‌های محصولات آینده‌اش را شنیده بودیم. در این صورت اپل می‌تواند با گسترش پردازنده‌های سری A ، جایگزین مناسبی برای پردازنده‌های اینتل در مک بوک‌‌هایش پیدا کند. البته مشخص نیست که پردازنده سری A اپل تا دو سال آینده بتوانند جای تمامی پردازنده‌های اینتل را در محصولات این شرکت پر کنند یا نه، به‌خصوص که این تراشه هنوز قدرت لازم برای رقابت با محصولات رده‌بالایی اینتل را ندارد. بااین‌حال به نظر می‌رسد که اپل با ساخت تراشه A9X، چند سالی است که در فکر کنار گذاشتن اینتل بوده است. سایر نمودارهای نتایج این بررسی نظیر مقایسه دوام باتری و مقایسه نمایشگر آیپد پرو با محصولات دیگر را در زیر مشاهده نمایید.
 


 

(0)(0)