درآمد سه ماه فروش آیفون، برابر کل سود گوگل از قبال اندروید است


apple-background-1


مدتی است که شرکت گوگل و همکار جاوا فروش او یعنی اوراکل، در کشمکش‌‌های گرفتن و پس دادن سهم خود از درآمدهای میلیارد دلاری حاصل از فروش محصولات اندرویدی هستند. اندروید، بخش بزرگی از موفقیت خود را مدیون استفاده کردن از کدهای سیستم‌عامل جاوا که توسط اوراکل ساخته‌شده است و اکنون‌که مشخص‌شده اندروید از ابتدا تا به امروز، نزدیک به ۳۱ میلیارد دلار درآمد نصیب گوگل کرده (حدود ۲۲ میلیون دلار آن سود خالص است) ، وکلای اوراکل به‌شدت در جست‌وجوی سهم شرکت خود از این پول‌ها هستند.
 

google-android-oracle


اما هدف این مطلب ما اطلاع‌رسانی در مورد درگیری گوگل و اوراکل بر سر این درآمد نیست، بلکه قصد داریم تا همه‌ی درآمدهای اندروید از روز اول تا امروز را با درآمد فقط یکی از سه ماهه‌های فروش آیفون مقایسه کنیم. ۲۲ میلیارد دلار یک سودآوری بی‌نقص و مفید برای هر پروژه بزرگی به‌حساب می‌آید و نشان می‌دهد که گوگل مزد تمام زحمات و زمانی که برای این پلتفرم گذاشته بود را به دست آورده است. اما این رقم در مقابل درآمدهای رقیب سرسخت گوگل یعنی اپل، در چه حد و اندازه‌هایی خواهد بود؟

وب‌سایت Quartz پس‌ازاینکه از میزان سودآوری اندروید برای گوگل باخبر شد، به سراغ بررسی و مقایسه آن با اعداد و ارقام درآمدهای اپل رفت و حالا مشخص شده که اندروید با تمام بزرگی و درآمدزایی خود، کل سوددهی‌اش در اندازه سوددهی سه‌ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۵ اپل از فروش آیفون ها هم نبوده. اپل در گزارش مالی سه‌ماهه آخر سال گذشته، سودآوری آیفون‌هایش را در حدود ۳۲.۲ میلیارد دلار اعلام کرد که حدود ۱ میلیارد بالاتر از کل درآمدزایی اندروید از روز شروع تا به این لحظه بوده.
 

apple revenue
این اعداد و ارقام شاید برای بسیاری از طرفداران شرکت گوگل ناراحت‌کننده باشد، اما نشان خوبی از میزان محبوب بودن آیفون برای اپل و کاربرانش است. هنوز خود گوگل در مورد اعلام شدن سودآوری اندروید اظهارنظر نکرده و این رقم صرفاً به‌واسطه تحقیق و بررسی‌های وکلای شرکت اوراکل به‌دست‌آمده. اما به نظر می‌رسد که این ۳۱ میلیارد دلار به رقم‌های واقعی و درآمد حقیقی گوگل از پلتفرم اندروید بسیار نزدیک باشد.
 

SHANGHAI IPHONE 6S


 

(0)(0)