آیفون ۴ اینچی جدید بانام آیفون ۵ اس ای تا ماه مارس عرضه خواهد شد


iphone 5se


از هفته گذشته تا به امروز، اخبار مرتبط با آیفون ۴ اینچی جدید اپل و حدس گمان‌های پیرامون جزییات آن به‌شدت اوج گرفته‌اند. برخی از گزارش‌ها خبر از شباهت بسیار زیاد این محصول با آیفون ۶ داده‌ بودند و اینکه این مدل هیچ شباهتی به آیفون ۵ اس نخواهد داشت. حتی اواخر هفته گذشته، ویدئویی منتسب به آیفون ۶ سی منتشر شد که این گوشی را کاملاً مشابه با بدنه آیفون‌های دو سال اخیر نشان می‌داد و تنها تفاوت آن، ابعاد کوچک‌ترش بود.
 

iPhone-6-mockup-vs-iPhone-5


اما انگار ویدیوی منتسب به آیفون ۶ سی کاملاً جعلی بوده چراکه گزارش تازه‌ای بر این باور است که نام این آیفون، نه آیفون ۶ سی خواهد بود و نه آیفون ۷ سی. حتی ظاهر آن‌هم شبیه به آیفون ۶ و ۶ اس پلاس نخواهد بود. این گزارش که توسط وب‌سایت چینی MyDrivers منتشرشده، از شباهت بسیار زیاد این آیفون با آیفون ۵ اس صحبت کرده است.

آیفون ۴ اینچی جدید اپل بانام مستعار N69 و نام نهایی آیفون ۵se عرضه خواهد شد. پسوند اس ای در انتهای نام این آیفون اشاره به Special edition یا نسخه ویژه بودن آن در مقابل آیفون ۵ اس دارد که در سال ۲۰۱۳ عرضه‌شده بود.

نام آیفون ۵ اس ای، ما را به یاد گزارشی که چند هفته پیش در مورد یک عرضه این آیفون بانام آیفون ۵ ای منتشرشده بود می‌اندازد. در مورد آن آیفون هم گفته‌شده بود که ازلحاظ ظاهری شباهت بسیاری به آیفون ۵ اس خواهد داشت، با این تفاوت که نمایشگر آن برخلاف آیفون ۵ اس، از لبه‌های منحنی و مشابه با آیفون ۶ برخوردار خواهد بود.

به همین گزارش آخر از وب‌سایت MyDrivers که بازگردیم، در ادامه به یک ویژگی جدید می‌رسیم که تابه‌حال در مورد حضور آن در آیفون ۴ اینچی امسال اشاره نشده بود. گویا قرار است که آیفون ۵ اس ای به‌مانند آیفون‌های ۶ اس و ۶ اس پلاس قادر به ثبت تصاویر زنده باشد. با این حساب می‌‌توان گفت که یک سرو گردن از آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس بالاتر خواهد بود. جدا از این ویژگی، می‌توان گفت که سایر جزییات سخت‌افزاری آیفون ۵ اس ای، شبیه به آیفون ۶ و ۶ پلاس خواهند بود:

  • نمایشگر با لبه‌های منحنی
  • دوربین اصلی ۸ مگاپیکسلی و دوربین ۱.۲ مگاپیکسلی در جلو (مشابه با آیفون ۶)
  • پشتیبانی از تصویربرداری پانوراما به‌صورت عریض‌تر و قابلیت اتو فوکوس در هنگام فیلم‌برداری
  • دماسنج و توانایی ثبت اطلاعات سلامت کاربر در اپلیکیشن Health App
  • تراشه NFC برای پرداخت‌های اپل پی
  • پردازنده A8 به همراه کمک پردازنده M8 (مشابه با آیفون ۶)
  • بلوتوث ۴.۲، VoLTE و تراشه وای فای ۸۰۲.۱۱ac (مشابه با آیفون ۶ اس)
  • قابلیت ثبت تصاویر زنده (مشابه با آیفون ۶ اس)
  • رنگ‌های خاکستری، رزگلد، نقره‌ای و طلایی (مشابه با آیفون ۶ اس)

پیش‌ازاین چند گزارش دیگر به پلاستیکی بوده جنس بدنه‌ این آیفون اشاره‌کرده بودند و برخی هم بر این باور بودند که بدنه آن از جنسی مشابه با آیفون ۵ اس ساخته خواهد شد. در حال حاضر تولید آیفون ۵ اس ای توسط تأمین‌کنندگان آسیایی قطعات اپل (به‌احتمال‌زیاد همان شرکت Foxconn) آغازشده و انتظار می‌رود که در رویداد ماه مارس (اواخر اسفند ماه) در کنار چند محصول دیگر معرفی شود.

iphone_5se


 

(1)(0)